Czyszczą zatopioną stację metra na Powiślu


Na budowie "zatopionej" stacji Centrum Nauki Kopernik trwa wielkie czyszczenie i wypompowywanie resztek wody. Z hałd nawodnionych mas ziemi budowniczowie wydobyli także zasypaną w sierpniu 2012 roku koparkę.

- Woda ze stacji wypompowana jest już od trzech tygodni. Wszystkie poziomy są wysprzątane i wymyte. Wydobyta została również jedna z minikoparek, ale nie wiem czy jest sprawna - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro Polska. Cały czas trwa usuwanie błota z najniższej części stacji, dzięki czemu będzie można wznowić budowę na stacji Cenntrum Nauki Kopernik.

Wtłoczono specjalną mieszankę

Pierwsze prace na Powiślu rozpoczęły się w połowie 2012 roku. Do sierpnia wszystko szło dobrze, kiedy to w sierpniu po wycieku nawodnionej masy ziemi, który zagroził tunelowi Wisłostrady, prace na budowie części środkowej stacji zostały wstrzymane. W miejsce powstałej pod tunelem pustki po wypłukanej ziemi o objętości 6 500 m sześciennych, wtłoczona została specjalna mieszanka. Zachodnia część stacji zaś została wypełniona wodą, w celu zrównoważenia ciśnienia.

Usuwają błoto i czyszczą

- W grudniu zakończyły się prace przy budowie ścian południowej i północnej przyszłej środkowej części stacji. Rozpoczęło się usuwanie błota i czyszczenie terenu przyszłej stacji, tak, aby można było wznowić jej budowę - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

24 maja Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, poinformował, że tunel Wisłostrady został już naprawiony i jest szansa, że kierowcy pojadą nim ciągu kilku tygodni.

Awaria na budowie metra

Do awarii na budowie stacji II linii metra Powiśle doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 2012 r.. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty. Wprowadzono objazdy dla kierowców.

lata/b

Źródło zdjęcia głównego: metro2.ztm.waw.pl

Pozostałe wiadomości