Czym leczyła się Warszawa 100 lat temu? Nalewki tylko na receptę

Nalewki sprzed lat
Nalewki sprzed lat
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Nalewki sprzed lat Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

- Nalewka chinowa, nalewka z arniki, nalewka z korzenia goryczki, waleriany, czy z kłącza tataraku - to najpopularniejsze nalewki, jakie przygotowywali warszawscy aptekarze z przełomu XIX i XX wieku. Kamera tvnwarszawa.pl wybrała się do Muzeum Farmacji, by poznać tajemnice stołecznych aptekarzy sprzed 100 lat.

Piwnice apteczne Warszawy kiedyś pełne były butelek wypełnionych nalewkami. Niektóre przetrwały do dziś i można je teraz oglądać (bo spróbować już nie) w Muzeum Farmacji przy ul. Piwnej. Część pamięta nawet początek XX wieku. Wtedy to stołeczni aptekarze przygotowywali nalewki lecznicze, by potem je sprzedawać.

Nalewka dobra na serce

- Wydawane były z przepisu lekarza. W aptece posługiwano się nalewkami gorzkimi, nalewką z arniki, nalewką z korzenia waleriany, nalewką chinową, nalewką z korzenia gorczyki, czy z kłącza tataraku – opowiada Iwona Arabas z Muzeum Farmacji i dodaje, że alkohole stosowane były jako lekarstwa nasercowe, jako lekarstwo na przewód pokarmowy, czy środek bakteriobójczy do płukania gardła.

Każdy liczący się warszawski aptekarz recepturę najlepszych nalewek spisywał w odpowiednim notesie. - Były to bardzo typowe manuały apteczne. Są to rękopiśmienne zapiski aptekarzy. Było to i jest bardzo popularne. Farmaceuci i aptekarze mają własne notatniki, w których są najcenniejsze przepisy. Takie manuały apteczne z XIX i XX wieku mamy u nas w muzeum – mówi Arabas i zdradza jedną z takich receptur.

- Bardzo typowa nalewką apteczna używaną już w XIX wieku, a możliwe, że i przydatną dziś mogłaby być nalewka gorzka, która może pomóc przy prostych niedomaganiach żołądkowych – mówi Arabas.

Należy użyć do niej: korzenia goryczki, liście bobrka oraz owocnie pomarańczy.

ZOBACZ Z CZEGO ROBIONO NALEWKI PONAD 100 LAT TEMU (RECEPTURA Z XIX WIEKU):

Przepis na nalewkę
Przepis na nalewkę Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Najpopularniejsze nalewki
Najpopularniejsze nalewki Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Przed wojną większość aptek mieściła się w centrum Warszawy. - Nie było popularne, żeby w odległych dzielnicach też otwierano apteki - mówi Arabas i zaznacza, że mimo, że niewiele z tych miejsc przetrwało wojnę to jednak co jakiś czas zbiory Muzeum Farmacji się powiększają. Warszawscy aptekarze i farmaceuci traktują muzeum jak miejsce, gdzie przekazują swoje pamiątki.

Podstawą zbiorów są meble apteczne. Muzeum posiada komplet najstarszych warszawskich mebli aptecznych pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Były one wyposażeniem nieistniejącej już apteki działającej od 1835 r. w kamienicy przy placu Trzech Krzyży.

Do najstarszych eksponatów należą apteczne naczynia pochodzące z badań archeologicznych apteki działającej od 1602 r. przy Zamku Królewskim. W muzeum jest również kolekcja zabytków związanych z farmacją japońską. Prawdopodobnie jedyna na świecie taka wystawa: "Apteczki i leki japońskich wędrownych aptekarzy"

lata

Pozostałe wiadomości

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl