Czy rowerzyści znają przepisy? Sprawdziliśmy to. "Trzeba się poprawić"

Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plTest znajomości prawa o ruchu drogowym

Więcej rowerzystów, więcej wypadków i więcej dyskusji. Przybywa dróg i pasów rowerowych, pojawiło się veturilo, ale nie brak też głosów, że rowerzyści nie znają przepisów. Postanowiliśmy sprawdzić, czy znają swoje prawa i obowiązki.

Przepisy ruchu drogowego zmieniają się często, a rowerzyści nie zawsze za tym nadążają. Ci, którzy nie mają prawa jazdy, często nie znają też podstawowych zasad, takich jak reguła prawej ręki. Nie mają też odruchu sygnalizowania swoich manewrów.

Ale przynajmniej zwykle jeżdżą wolno i ostrożnie. Co innego pewni siebie rowerzyści, gnający drogami rowerowymi na złamanie karku. Ich nie dotyczą z kolei zasady wyprzedzania, czerwone światła czy brak przejazdów przez poprzeczne ulice.

Coraz więcej wypadków

Według danych stołecznej drogówki, w zeszłym roku było 401 wypadków i kolizji, w których zginęło 6 osób. 270 z nich było z winy rowerzystów. Dla porównania, 4 lata wcześniej, w roku 2010, nie było ani jednego śmiertelnego wypadku. A wszystkich zdarzeń drogowych było łącznie jedynie 207.

My sprawdziliśmy, jak jest ze znajomością przepisów. W środku tygodnia, w samo południe ustawiliśmy się z kamerą obok drogi rowerowej przy Przyczółkowej, prowadzącej z Wilanowa do Powsina i poprosiliśmy losowo wybrane osoby o odpowiedź na 5 pytań. Zadaliśmy im je w formie testu (A, B, C), a odpowiedzi konsultowaliśmy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Oto wyniki naszego testu:

5/5 - 3 osoby4/5 - 3 osoby3/5 - 1 osoba2/5 - 3 osoby

Najłatwiejsze okazało się pytanie dotyczącego tego, którym pasem należy poruszać się na rowerze jadąc po jezdni. Najtrudniejsze? Pytania dotyczące jazdy po chodniku i pierwszeństwa przejazdu, gdy ścieżkę przecina jezdnia.

SPRAWDŹ, CZY ZNASZ PRZEPISY:

1. Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?a. Gdy nie ma ścieżki rowerowej, a pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzystyb. Gdy nie ma ścieżki rowerowej, ani pasa ruchu dla rowerówc. Obie powyższe odpowiedzi są poprawne2. Rowerzysta jadący po drodze przeznaczonej dla rowerów i pieszych: a. ma obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszymb. ma pierwszeństwo przed pieszymic. pierwszeństwo nie zostało określone przepisami3. Gdy ulica przecina ścieżkę rowerową, kto ma pierwszeństwo (o ile inaczej nie nakazują znaki)?a. Samochód, jeśli jedzie z prawej stronyb. Samochód bezwzględniec. Rower bezwzględnie4. Rowerzysta jadący na wprost po jezdni z wyznaczonymi pasami ruchu powinien jechać:a. dowolnym pasemb. prawym pasem ruchu - jego środkiemc. prawym pasem ruchu - możliwie blisko prawej jego krawędzi5. Kiedy i którędy rowerzysta może przejechać w poprzek jezdni?a. Po pasach, kiedy dla samochodów jest czerwone światłob. W ogóle nie możec. Może tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obok pasów jest przejazd dla rowerów

ZOBACZ ODPOWIEDZI

ep