Czuwali całą noc w oczekiwaniu na kanonizację

Warszawa

Marta Jakubiak / Kontakt24Czuwanie na placu Piłsudskiego

Deszcz, niezbyt wysoka temperatura i wiatr nie odstraszyły chętnych do udziału w wieczornym czuwaniu na placu Piłsudskiego w Warszawie przed niedzielną kanonizacją papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Wierni przyszli też do innych kościołów.

- Koncertu i rozważań duchowych pod hasłem "Do źródła" przyszło wysłuchać ok. 1,5 tys. osób - powiedział w rozmowie z PAP Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II, które zorganizowało spotkanie. Pomimo ulewy przez całe spotkanie ludzi nie ubywało.

Muzyka chrześcijańska

Uczestnicy czuwania zgromadzeni w sektorze dla VIP przed sceną rozstawioną od kilku dni na placu Piłsudskiego przy krzyżu upamiętniającym pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do ojczyzny słuchali koncertu zespołu Deus Meus, ponad stuosobowego chóru i orkiestry.

Deus Meus gra muzykę chrześcijańską - soul, funk i reggae, wykonuje też muzykę liturgiczną podczas mszy świętych. Zespół powstał 20 lat temu na spotkaniu muzyków chrześcijańskich w Ludźmierzu. Z muzykami współpracuje Marcin Pospieszalski, który aranżuje i produkuje płyty zespołu. Deus Meus wydał ich do tej pory dziewięć, zagrał też prawie 600 koncertów.

Rozważaniami duchowymi dzielił się z zebranymi dominikanin o. Janusz Chwast. Koncert przeplatano fragmentami archiwalnych nagrań słów Jana Pawła II. Na placu było bardzo wielu harcerzy - wolontariuszy akcji.

"Event Światła"

Punktem kulminacyjnym czuwania miał być tzw. Event Światła. Po zmroku uczestnicy mieli zapalić otrzymane w czasie koncertu latarki, z których światła miał powstać napis "JP2". Organizatorzy chcieli wykonać fotografię tego wydarzenia z lotu ptaka. - Przekładamy tę część programu na inny dzień, przy lepszej pogodzie; będzie bardziej widowiskowa - tłumaczył PAP Nagórski.

W pobliskim kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym odbył się koncert warszawskich artystów. Jego mottem były słowa z wiersza Karola Wojtyły: "Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem, nie przefruniesz tamtędy jak ptak". Wystąpili m.in.: Grażyna Barszczewska, Ewa Dałkowska, Kazimierz Kaczor, Zofia Kucówna, Maria Sadowska oraz chór Modo Maiorum, trio wiolonczelowe Andrzeja Wróbla i Towarzystwo Teatralne "Pod Górkę".

Noc Miłosierdzia

Recytowano m.in. fragmenty Biblii, "Hymn do miłości", utwory księdza Jana Twardowskiego i Zbigniewa Joachimiaka.

W kościele św. Jacka na Starym Mieście dominikanie przygotowali Noc Miłosierdzia w wigilię niedzielnego święta Miłosierdzia Bożego i kanonizacji papieży. Po modlitwie z chórem do Miłosierdzia Bożego, przetykanej fragmentami homilii Jana Pawła II ze spotkań z młodzieżą, o. Wojciech Dudzik prowadził rozważania o święcie.

Dominikanie zapowiedzieli, że w innym kościele - na Służewiu w niedzielę po mszy kanonizacyjnej w Watykanie, przy obrazie Jezusa Miłosiernego zostaną na stałe umieszczone relikwie papieża Polaka. W tym miejscu przez całą niedzielę będzie płonąć tzw. kanonizacyjna iskra miłosierdzia. Jej płomień będzie można zabrać do domów, zapalając od niego własne świece lub lampiony - zachęcają służewscy dominikanie.

Related content

O CZUWANIU CZYTAJ TEŻ NA KONTAKCIE24.

PAP/bf/ec