Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Cztery trasy drogowe i metro. Miliardy na inwestycje dla Warszawy

Warszawa

TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowych inwestycjach

Modernizacja Wału Miedzeszyńskiego, Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej i Marywilskiej oraz budowa kolejnych odcinków drugiej linii metra – na te inwestycje Warszawa ma otrzymać łącznie prawie 4 mld złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

Premier Ewa Kopacz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na wspólnej konferencji prasowej poinformowały, że stolica ma otrzymać z Unii Europejskiej olbrzymie dofinansowanie. – Chodzi o cztery inwestycje drogowe: przebudowa Wału Miedzeszyńskiego na odcinku od ronda z ul. Trakt Lubelski do węzła z planowaną trasą ekspresową S2, przebudową Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej do Rzymowskiego i Marywilskiej do Mehofera. Unia sfinansuje 85 procent wartości tych inwestycji – wymieniała prezydent Warszawy.

Unia dołoży się także do budowy kolejnych fragmentów drugiej linii metra. – Na kolejny odcinek 3+3 dofinansowanie ma wynosić 68 procent, na odcinek 3+2 to 63 procent – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj więcej o rozbudowie drugiej linii metr

Na te wszystkie inwestycje stolica ma dostać 4 mld złotych, czyli około 1/3 budżetu Warszawy. - To olbrzymi zastrzyk dla naszych finansów - dodała prezydent Warszawy.

Jak przypomniała premier Ewa Kopacz, w ramach kontraktu terytorialnego do całego województwa mazowieckiego ma trafić blisko 49 mln złotych na 139 strategicznych inwestycji.

Konferencja odbyła się na nieużywanym peronie trzeciego toru na stacji drugiej linii metra Stadion Narodowy. Wbrew spekulacjom, które pojawiły się w mediach społecznościowych, ruch pociągów nie został wstrzymany.

Ewa Kopacz o warszawskich inwestycjach
TVN24

Podpisana deklaracja

Prezydent Warszawy podpisała zobowiązanie do przygotowania wniosków o dofinansowanie sześciu miejskich inwestycji transportowych – czterech drogowych i dwóch metra. Dokument "Deklaracja przygotowania projektu" podpisywany jest dla projektów pozakonkursowych znajdujących się w Wykazie projektów zidentyfikowanych, które uzyskają dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W trybie pozakonkursowym wybierane są projekty o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, regionu lub obszaru objętego realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W Deklaracji beneficjent – Warszawa - zobowiązuje się do opracowania i złożenia do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (Instytucja Pośrednicząca) w określonym terminie wniosku o dofinansowanie projektu.

Podpisanie umów o dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla tych projektów nastąpi z zachowaniem procedury, po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków o dofinansowanie.

jb/ran