Cztery lata i siedem milionów pasażerów

Warszawa

Lotnisko w ModlinieLotnisko w Modlinie

15 lipca Lotnisko w Modlinie obchodzi czwarte urodziny. Do tej pory z jego terminali odleciało siedem milionów pasażerów. Lotnisko chwali się najwyższą dynamiką przyrostu liczby pasażerów w Europie.

- Jest to przykład autentycznego sukcesu, bo jeżeli zliczymy wszystkich pasażerów w ciągu tych czterech lat to jest to niebagatelna liczba 7 milionów. Poprzedni rok zamknęliśmy na poziomie 2,7 miliona pasażerów, a ten zapowiada się jeszcze bardziej rewelacyjnie - chwali się Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

W pierwszym półroczu tego roku lotnisko obsłużyło już półtora miliona podróżnych. Według prognoz w 2016 roku z terminali odleci 2,8 miliona pasażerów.

Port w Modlinie leży 35 kilometrów od centrum Warszawy. Obsługuje loty do miast europejskich oraz loty krajowe i rejsy czarterowe. Pierwszy regularny samolot rejsowy wylądował w Modlinie 15 lipca 2012 roku o godzinie 17.30. Był to Airbus A320 linii lotniczych Wizz Air z pasażerami z Budapesztu.

Władze twierdzą, że Modlin ma bardzo dobrą renomę w Europie.

- Jest dostrzegane przez rożnego rodzaju instytucje polskie i międzynarodowe. Jeżeli chodzi o poziom ruchu lotniczego, Modlin jest dzisiaj na piątym miejscu w kraju. Natomiast ma najwyższą dynamikę przyrostu w Europie. To jest bardzo ważna i optymistyczna wiadomość - powiedział Struzik.

Na początku były problemy

Początki działania lotniska wiązały się jednak z dużymi problemami. W grudniu 2012 roku inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych na pasie startowym. Pas był za krótki, by korzystały z niego większe samoloty.

Loty z Modlina wstrzymano na pól roku, a generalny wykonawca drogi startowej został zobowiązany do przeprowadzenia kompleksowych napraw gwarancyjnych. Awaria sprawiła, że jeden z przewoźników chciał wycofać się ze współpracy z terminalem.

Lotnisko-Widmo w Modlinie ma kolejne problemy
TVN24

md/mś