Czołówka światowych biegaczy wystartuje w stolicy?

Warszawa

sportografika.plŚwiatowy półmaraton w Warszawie

Warszawa może stać się stolicą biegaczy w 2020 roku. Fundacja "Maraton Warszawski" wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o organizację mistrzostw świata na dystansie nieco ponad 21 km. Poparły go władze stolicy.

- Organizując jeden z największych biegów w Polsce myśli się o rozwoju. Szukaliśmy nowych rzeczy. Spróbujmy ich. Akurat się idealnie złożyło, że 2020 rok to czas, w którym wypada okrągła 15. edycja naszego półmaratonu. To będzie świetna okazja na jeszcze większe wydarzenie - mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji Maraton Warszawski.

Ostateczną decyzję, czy Warszawa będzie organizatorem mistrzostw świata w półmaratonie podejmie,Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Na informację poczekamy do drugiej połowy przyszłego roku.

Mistrzostwa świata w półmaratonie to impreza, która od 2010 roku odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Ostatnie rozegrano w marcu w walijskim Cardiff, następne odbędą się w Wenecji. W każdej edycji impreza spotka się z ogromnym zainteresowaniem sportowców.

20 tysięcy biegaczy

Organizatorzy spodziewają się, że gdyby mistrzowska impreza odbyła się w Warszawie, na starcie stanęłaby rekordowa liczba biegaczy - około 20 tysięcy osób. Stolica miałaby wówczas największą imprezę biegową w kraju. Teraz w marcowym Półmaratonie Warszawskim startuje około 12-13 tysięcy osób.

- Wszyscy zasługujemy na to, by być gospodarzem tego święta - to co wydarzyło się przez ostatnie lata z bieganiem w Polsce to prawdziwy fenomen - napisano na Facebooku, gdzie utworzono wydarzenie popierające inicjatywę.

Zobacz wideo ze startu 11 półmaratonu warszawskiego w tym roku :

Start półmaratonu
TVN24 , fot. Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mateusz Dolak/mś