Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Czołgi, samoloty, armaty. Dziś wielka defilada

Warszawa

TVN24Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego

Dziś w Warszawie odbędzie się największa od kilku lat defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Najpierw nad głowami zebranych przelecą śmigłowce i samoloty. Później pojawią się pododdziały piesze, a na koniec ulicami przejadą pojazdy bojowe. Dla kierowców i pasażerów komunikacji defilada oznacza sporo utrudnień w ruchu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00. Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt piątkowych obchodów wojskowego święta w tym roku. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez Komorowskiego.

Defilada w Al. Ujazdowskich i na ul. Belwederskiej ruszy w samo południe.

Pokaz rozpocznie się po przemówieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego. W defiladzie weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z czego prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych - jeśli pogoda pozwoli - przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Samoloty i śmigłowce

Zgodnie z planem, najpierw z północy na południe ma przelecieć siedem samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuszczą biały i czerwony dym. Po niecałych dwóch minutach na wysokości ok. 150 metrów nad Al. Ujazdowskimi przelecą śmigłowce - kolejno: sześć szkolnych SW-4 Puszczyk, po cztery W-3 Sokół, Mi-17 i uderzeniowe Mi-24.

Część śmigłowcową zamkną dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk. Kilka takich maszyn stacjonuje obecnie w bazie w Mirosławcu i wspiera amerykańskich i kanadyjskich spadochroniarzy, którzy szkolą się razem z Polakami, odkąd zaostrzeniu uległ kryzys na Ukrainie.

Wstrzymają ruch na lotnisku

Po śmigłowcach, ok. 200 metrów nad głowami publiczności przelecą samoloty. W pierwszej kolejności będą to transportowce - trzy M-28 Bryza, trzy C-295, a następnie formacja złożona z dwóch C-130 Hercules i dwóch C-295. Po nich na niebie pojawi się sześć szkolnych PZL-130 Orlik. Na końcu zaprezentują się odrzutowce - najpierw formacja złożona z dwóch Su-22 i dwóch MiG-29, a po nich cztery F-16.

Ze względu na powietrzną część defilady na pół godziny zostanie wstrzymany ruch na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Nie zabraknie orkiestr i rekonstruktorów

Gdy pokaz skończą lotnicy, ruszy część lądowa defilady. W pierwszej kolejności zaprezentują się pododdziały piesze. Przemaszerują kompanie reprezentacyjne różnych rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym, pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszeruje również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilować będzie także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

Będą też pododdziały w historycznych mundurach z 1920 i 1939 r. W defiladzie wezmą też udział przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje - m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Pojazdy kołowe i gąsienicowe

Po piechurach do defilady ruszą pojazdy kołowe i gąsienicowe. Najpierw pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3. Na dwóch pojazdach zostaną zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpocznie się od 14 transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bojowej i dwóch w wersji medycznej. Po nich zaprezentuje się sprzęt artylerzystów - najpierw dwa radary Liwiec, potem sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Pokażą rakiety Grom

Następnie defilować będą przeciwlotnicy - pokażą rakiety Grom, cztery zestawy Hibneryt, sześć wyrzutni rakietowych Osa i dwa wozy dowodzenia Łowcza. Rzut kołowy zamkną pojazdy saperów, m.in. dwa mosty samochodowe MS-20 Daglezja oraz cztery sanitarki.

Na końcu ulicami Warszawy ruszy to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie zostaną zaprezentowane w stolicy po raz pierwszy. Wojsko Polskie używa wprawdzie od dekady Leopardów 2 w wersji A4, ale nowsze wozy zostały kupione w ubiegłym roku z rezerw Bundeswehry, a pierwsze pojazdy sprowadzono do Polski w maju. Z kolei Kraby wprowadzono na uzbrojenie Wojsk Lądowych pod koniec 2012 r. Rzut gąsienicowy zamkną dwa transportery minowania narzutowego Kroton i dwa wozy zabezpieczenia technicznego.

Defilada rozpocznie się u wylotu pl. Trzech Krzyży. Ciężkie pojazdy gąsienicowe nie będą jednak jechały przez wiadukt ponad Trasą Łazienkowską. Rozpoczną jazdę na wysokości Agrykoli.

TAKI SPRZĘT ZOBACZYMY NA DEFILADZIE:

Defilada jako pokaz sił
TVN24

Festyn żołnierski

Od godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Największa w ostatnich latach defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbyła się w stolicy w 2008 r. Uczestniczyło w niej ponad 1200 żołnierzy.

Utrudnienia w ruchu

Defilada oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje urząd miasta, przez cały dzień zamknięte dla ruchu będą: ul. Myśliwiecka od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów oraz ul. Szwoleżerów od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej.

Z kolei do ok. godz. 15.00 wyłączony z ruchu będzie ciąg Al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego pomiędzy pl. Trzech Krzyży a ul. L. Idzikowskiego.

"Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118, 159 i 187" - podają miejscy urzędnicy.

TAK WYGLĄDAŁY PRÓBY PRZED DEFILADĄ:

Próba powietrzna
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Sprzęt wojskowy na Trasie Siekierkowskiej
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Przygotowania do defilady
Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl/TVN24

PAP/ran/b