Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Część skarbów wydobyta. Trafią do Zamku Królewskiego?

Warszawa

TVN24Co dalej ze skarbami?

Archeolodzy wydobyli część skarbów, które odsłoniła Wisła. Z rzeki wyciągnięto tylko mniejsze fragmenty, bo uniesienie większych uniemożliwia niski poziom wody. Pracom specjalistów przyglądał się Łukasz Wieczorek, reporter TVN24.

- Gdyby wydobyć wszystkie skarby, które leżą na dnie Wisły, to udałoby się odbudować kilka wspaniałych sal z Zamku Królewskiego – mówi Marcin Jamkowski, nurek, reżyser filmu "Uratowane z Potopu".

Spektakularne odkrycie?

Fragmenty, które zalegają na dnie Wisła to przede wszystkim części, które rabowali Szwedzi podczas Potopu. Ładowali je na barki, tzw. szkuty i przynajmniej jedna z nich zatonęła na terenie Warszawy.

Fragmenty można dostrzec, dzięki bardzo niskiemu poziomowi wody w Wiśle.

- Wyciągamy mniejsze, o które wszyscy się bali, że mogą zostać zabrane - mówi dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Wśród najbardziej spektakularnych mamy jeden ze wsporników. To jest na tyle ciekawe, że dokładnie taki sam został odnaleziony w 1906 roku i jest zachowany w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy - dodaje.

Skarby do magazynu

Na razie skarby trafiają do magazynu. Później zajmie się nimi konserwator, a następnie trafią najprawdopodobniej do Zamku Królewskiego. Na dnie spoczywać będą na razie cięższe fragmenty, które ważą nawet kilkaset kilogramów. - Stan wody uniemożliwia podjęcie cięższych fragmentów, bo nie może tam podpłynąć barka z dźwigiem. Dlatego rozsądniej poczekać aż się podniesie - tłumaczy Kowalski.

Archeologowie są jednak na miejscu codziennie i dokumentują odsłonięte przez Wisłę elementy.

Równocześnie trwają prace przy moście Poniatowskiego. Tam pracownicy wynajęci przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów żmudnie odkuwają rdzę ze szczątków dawnej przeprawy, która została zniszczona pod koniec II wojny światowej.

ran/par