Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

CZD: pierwszy taki zabieg w Polsce na sercu 4-letniej pacjentki

Warszawa

archiwum TVN244-letnia Lena przejdzie bardzo poważną operację serca

W Centrum Zdrowia Dziecka po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzony dziś rewolucyjny zabieg kardiochirurgiczny. - Podejmiemy próbę całkowitego odłączenia sztucznej lewej komory i zostawienie 4-letniej Lenie jej własnego serca - mówił dla TVN24 prof. Bohdan Maruszewski z Kliniki Kardiochirurgii CZD.

Mała pacjentka od sześciu miesięcy ma wszczepioną sztuczną lewą komorę serca. Było to niezbędne z powodu zapalenia mięśnia sercowego.

Procedura wyszczepienia wspomagania lewej komory zazwyczaj kończy się transplantacją serca. W tym wypadku specjaliści kardiochirurdzy planują jednak wyjęcie urządzenia, naprawienie uszkodzeń serca oraz pozostawienie go do podjęcia samodzielnej pracy. Zabieg ten był przeprowadzany jedynie kilka razy na świecie.

- Próba przeprowadzona w ubiegłym tygodniu wskazywała, że jej parametry na to pozwalają. Wydaje się, że serce wyzdrowiało, przeszło proces regeneracji i że możliwy jest powrót do funkcji własnej lewej komory serca i odłączenia tej sztucznej, dzięki której ona (dziewczynka - red.) żyła przez ostatnie 6 miesięcy - mówił profesor Maruszewski. - Własne serce jest zawsze lepsze niż serce przeszczepione - dodał.

- Mamy dużo danych naukowych i klinicznych i wykonane próby, żeby wierzyć w to, że to się uda i że jej serce w sposób wydolny przejmie funkcje - przekonywał profesor. - Jeśli jednak zabieg się nie powiedzie, to rozwiązaniem będzie powrót do wspomagania i wtedy będziemy wszczepiać Lence ponownie sztuczną lewą komorę - dodał.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl/ abs//kdj