Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

"Czaszka przestrzelona metodą katyńską". Pierwsze znaleziska w kwaterze 45N

Warszawa


Szczątki dwóch osób znaleziono w kwaterze 45N na Cmentarzu Bródnowskim – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Poszukiwania dotyczą ofiar komunizmu z lat 40. zamordowanych w praskich więzieniach.

- 2 lipca w trakcie prac poszukiwawczych na Cmentarzu Bródnowskim na terenie kwatery 45N znaleziono szczątki dwóch osób. Jedna z nich ma czaszkę przestrzeloną "metoda katyńską" - informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.

Ofiary komunizmu

Jak już informowaliśmy, zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace poszukiwawcze na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego 1 lipca.

Ich celem jest zlokalizowanie miejsc pochówku ofiar komunizmu, straconych, zamordowanych i zmarłych w więzieniach i aresztach warszawskich w latach 40. XX wieku. Prace mają potrwać około 10 dni. Przedstawiciele IPN zapowiadają, że - w zależności od rezultatów poszukiwań - prace na nekropolii mogą być przedłużone.

Warszawski Cmentarz Bródnowski jest - jak zaznaczył prof. Szwagrzyk - trzecim "jeżeli chodzi o wagę" po tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach i Cmentarzu na Służewie miejscem, gdzie w latach 40. XX w. chowano ofiary terroru komunistycznego.

Tak wyglądała praca naukowców na Łączce:

Ekshumacje na Powązkach
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

ran