Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Czaszka, fragmenty żeber i kości. Ludzkie szczątki na budowie metra

Warszawa

TVN24O znaleziskach na budowie II linii metra

Robotnicy znaleźli ludzkie szczątki podczas prowadzenia wykopu pod budowę linii metra na Woli. Teraz znaleziskiem zajmują się eksperci z Muzeum Archeologicznego.

Ludzki szkielet odnaleziono podczas budowy II linii metra na Woli. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się w tej sprawie konferencja z udziałem przedstawicieli placówki, metra oraz stołecznego ratusza.

- 29 listopada podczas robót teletechnicznych w miejscu, gdzie powstanie przyszła stacja o roboczej nazwie "Młynów", w rejonie skrzyżowania ul. Górczewskiej i Syreny zostały odnalezione szczątki ludzkie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. O tym fakcie kierownik budowy zawiadomił stosowne instytucje, w pierwszym rzędzie Państwowe Muzeum Archeologiczne, które dla budowy metra tak odcinka wschodniego, jak i zachodniego pełni nadzór archeologiczny. Bezpośrednio po zgłoszeniu, w ciągu niespełna godziny pojawił się nadzór archeologiczny i podjął wszystkie działania, które są niezbędne w takiej sytuacji.

Ustalą płeć i przyczynę śmierci

Jak podkreślił zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski, elementy odnalezionych szczątków m.in. czaszka, fragmenty żeber i kości długich prawdopodobnie umożliwią archeologom identyfikację płci.

- Być może pozwolą także ustalić przyczynę śmierci. Trwają analizy antropologiczne i paleopatologiczne. Szkielet jest dosłownie cztery dni w naszych rękach i będziemy go badali. Poinformujemy państwa o wynikach - powiedział Borkowski.

Muzeum Powstania informuje

Prezes Metra Warszawskiego dodał, że wykonując funkcję inwestora zastępczego nawiązali współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że dzięki temu porozumieniu, kierownictwo budowy uzyskało informacje historyczne mówiące o tym, co mogło się dziać w danym miejscu budowy i na co zwracać szczególną uwagę podczas prac.

- Jesteśmy także umówieni z Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Archeologicznym na aktywność o charakterze edukacyjnym, by przedstawić historię tych szczątków. Wszelkiego typu znaleziska będą też opracowywane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, by starać się je powiązać z wydarzeniami o charakterze militarnym, które miały miejsce na tym obszarze - zaznaczył.Przypomniał, że nie jest to pierwsze znalezisko, które miało miejsce przy budowie metra.

- Pierwsze miały miejsce po stronie wschodniej, ale miały one charakter materialny. Były to cząstki różnego rodzaju naczyń, narzędzi. Budowa metra pozwoliła na odsłonięcie jednego z najstarszych siedlisk ludzkich po prawej stronie Warszawy - powiedział Lejk.

Wstrząsająca legenda sprzed lat

Przy tej okazji warto przypomnieć legendę, którą przed czterema laty żyła cała Warszawa. Według niej, budujący metro mieli się natknąć na "setki trupów w różnej fazie rozkładu", po czym wywieźć je ciężarówkami na składowisko śmieci.

"Wstrząsająca krew w żyłach" historia przyszła do stolicy aż z… Podlasia. Stołeczni funkcjonariusze szybko ją jednak zdementowali. Zarówno policja, jak i prokuratura przekonywali jasno, że żadne doniesienia o ludzkich szczątkach do nich nie docierały. Zwolenników teorii spiskowych rozczarował zresztą też przedstawiciel wykonawcy budującego metro. – Nie wykopaliśmy ani jednej kości – mówił wówczas Mateusz Witrczyński.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

Zobacz początek budowy metra na Woli z drona:

Dronem nad budową metra
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

skw/PAP/pm