Najnowsze

Czarzasty: kandydat SLD w maju. Razem niezainteresowane współpracą

Najnowsze

TVN 24Włodzimierz Czarzasty, szef SLD

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty poinformował w poniedziałek, że kandydat partii na prezydenta Warszawy zostanie ogłoszony w maju.

- Wysłaliśmy zaproszenie do współpracy wyborczej i tworzenia wspólnych list do Partii Razem, odpisali, że nie są zainteresowani. Wysłaliśmy też list do liderki stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, ale nie dostaliśmy odpowiedzi - powiedział.

- Życie płynie, w przeciwieństwie do innych struktur lewicowych wystawiamy w wyborach 16 tysięcy ludzi, ja chciałbym z lewicą zrobić jak najwięcej, ale wiem, że ostatecznie w 85 okręgach sejmikowych i ponad 350 powiatach trzeba wystawić listy, trzeba wystawić 16 tysięcy ludzi, a czas ucieka - mówił Czarzasty.

Koalicja z PSL?

Dodał, że trzeba to robić krok po kroku. - Robimy to z innymi strukturami lewicowymi, z Polską Partią Socjalistyczną, ze związkami zawodowymi, z Unią Pracy, z Inicjatywą Feministyczną itp. Nic nowego, wszystko spokojnie, bez żadnej zadziorności - zaznaczył.

Zapytany o możliwość powstania koalicji SLD-PSL odparł, że "są badania, z których wynika, że Polki i Polacy mają dosyć wyboru między PO a PiS, jest zapotrzebowanie na opozycję społeczną, socjalną, a zarówno PSL, jak i SLD, w tej sprawie mają wiele do powiedzenia". - My jesteśmy silni na zachodzie kraju, PSL jest silny na wschodzie, wydaje się, że taka koalicja byłaby interesująca. Czy do niej dojdzie - nie wiem. Jeśli chodzi o SLD, to wymagałoby referendum wśród wszystkich członków partii, czy takie wydarzenie się odbędzie - musi zdecydować o tym Rada Krajowa, która odbędzie się 12 maja - mówił Czarzasty.

Jesienne wybory

Rozważany jako potencjalny kandydat na prezydenta Warszawy Andrzej Celiński podkreślił niedawno, że otrzymał taką propozycję, ale nie ma jeszcze decyzji ani jego, ani SLD w tej sprawie.

Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały PO i Nowoczesna - będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu) oraz PiS, którego kandydatem jest wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma odbyć się jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

W poniedziałek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o stanowisku PKW dotyczącym prekampanii wyborczej w Warszawie:

Szef PKW i kampani w Warszawie
Szef PKW i kampani w WarszawieTVN24

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości