Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Czarny Kot: dwie firmy chcą wyburzać "gargamela"

Warszawa

Czarny KotTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Dwie firmy są zainteresowane rozbiórką słynnego wolskiego hotelu Czarny Kot. Jednak tylko jedna oferta mieści się w zakładanym przez nadzór budowlany budżecie.

Czarny Kto idzie do rozbiórki - to już wiadomo. Teraz poznaliśmy nazwy firm, które chcą podjąć się zadania wyburzania od drugiego piętra wzwyż hotelu znajdującego się przy rondzie Radosława.

800 tysięcy w budżecie

Jedna oferta wpłynęła z firmy Tree Capital. Za swoje prace chce ponad 2,1 miliona złotych. Jak wynika z informacji o otwarciu ofert na stronie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który ogłosił przetarg na prace, firma deklaruje, że jest w stanie zrobić swoje w ciągu 90 dni.

Kolejną ofertę zgłosiła spółka 4 Bau. Prace wyceniła na 630 tysięcy złotych, a do tego zapowiada, że rozbiórki dokona w 60 dni.

- Bierzemy pod uwagę tylko tę drugą ofertę, bo tylko ona mieści się w zakładanym przez nas budżecie - mówi "Gazecie Stołecznej" Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

W budżecie PINB na prace jest blisko 800 tysięcy złotych.

Teraz urzędnicy będą oceniali oferty pod kątem formalnym i wskażą oficjalnie zwycięzcę przetargu. Jeżeli nie będzie odwołania od wyboru firmy, rozbiórka powinna się rozpocząć.

Odwołanie od przetargu

Jak informowaliśmy, nadzór budowlany ogłosił przetarg na rozbiórkę Czarnego Kota, budynku stojącego przy ulicy Okopowej, przy rondzie Radosława. Koperty miały być otwarte 10 kwietnia, jednak tak się nie stało. Właściciele Czarnego Kota złożyli odwołanie, w którym przekonywali, że nieprecyzyjnie zostało określone to, co zostanie zburzone.

Ostatecznie sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie wniosek właścicieli został odrzucony.

Wyrok z grudnia

Czarny Kot początkowo był jednopiętrowym pawilonem (właśnie dlatego nakaz rozbiórki nie obejmuje niższych kondygnacji), który z biegiem lat się rozrastał. Walka o rozbiórkę budynku toczy się od około 10 lat.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostateczny wyrok w sprawie Czarnego Kota w połowie grudnia. Wtedy to rozpoczęła się procedura, prowadząca do wyburzenia hotelu.

ran