Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

"Czarna procesja" frankowiczów

Warszawa

TVN24Trwa marsz frankowiczów

Z placu Trzech Krzyżu przed Sejm przeszli w piątek frankowicze. Manifestacja odbyła się w pierwszą rocznicę "czarnego czwartku" i uwolnienia kursu franka.

Marsz zaczął się po godzinie 14 na placu Trzech Krzyży. Uczestnicy przeszli krótką trasę al. Ujazdowskimi i ul. Matejki na ul. Wiejską przed Sejm. Przebywali do godz. 16.

Jak informował Zarząd Transportu Miejskiego, na czas przemarszu linie 108, E-2, 116, 180, 222, 503, 118, 166, 127, 171 kierowane były na trasy objazdowe.

Trasa marszu frankowiczów
targeo.pl

Pierwsza rocznica

Piątek jest pierwszą rocznicą pojawienia się problemu ludzi, którzy wzięli kredyt we franku szwajcarskim. 15 stycznia 2015 roku szwajcarski bank centralny podjął bowiem decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że szereg właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji.

Stowarzyszenie frankowiczów "Pro Futuris" zapowiadało jednocześnie złożenie w piątek w Sejmie własnego projektu ustawy. Na ten dzień zapowiedziało też konferencję prasową oraz "czarną procesję oszukanych przez banki".

Prezydencki projekt

Przed południem swój projekt ustawy dotyczącej frankowiczów zaprezentowała Kancelaria Prezydenta RP. Zakłada on głównie przewalutowanie kredytów walutowych na złote po "kursie sprawiedliwym".

"Sprawiedliwy" kurs ten ma być wyliczany na podstawie specjalnego algorytmu, dla każdego kredytu oddzielnie. Koszty ustawy dla banków nie są jeszcze znane, ma je dopiero policzyć KNF.

Więcej o ustawie na tvn24bis.pl

jb/ło/ec