Czarna lista na kierowców

Warszawa

| www.sw.gov.plfot

Około 200 samochodów znajduje się na czarnej liście Złotych Tarasów. Kierowcy "zapracowali" sobie na to blokowaniem kopert dla niepełnosprawnych - pisze "Życie Warszawy".

Jeśli kierowca dwa razy zaparkuje na kopercie, musi się liczyć z odholowaniem auta. Trafi też na czarną listę. Za kolejne takie przewinienia grozi mu mandat 500 zł. Wszystko zapisane jest w regulaminie parkingu.

Na czarnej liście Złotych Tarasów znajduje się już ok. 200 samochodów.

Koperty w każdym centrum

Koperty są wydzielone przy każdym z centrów handlowych. Zwykle znajdują się przy samym wejściu do sklepu, blisko wind. W Złotych Tarasach jest 40 takich miejsc, a w Galerii Mokotów - 35. W największym centrum handlowym stolicy - Arkadii - do dyspozycji niepełnosprawnych jest 60 miejsc.

Więcej blokad

W 2010 roku stołeczni funkcjonariusze straży miejskiej wystawili kierowcom z "kopert" 1078 mandatów i zlecili odholowanie 58 aut. W tym roku już ukarali mandatami 169 kierowców na kwotę 84,5 tys. zł, założyli też 67 blokad na koła nieprawidłowo parkujących aut.

Uświadamali kierowców

Twórcy kampanii skierowanej do kierowców zastawiających koperty ("Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?") są zadowoleni.

- Osiągnęliśmy dobre dla osób niepełnosprawnych zmiany w prawie – tłumaczy Piotr Pawłowski, szef stowarzyszenia Integracja. Dzięki działaniom stowarzyszenia zmienił się taryfikator mandatowy. – Teraz kara jest dziesięć razy wyższa niż kilka lat temu – tłumaczy Pawłowski.

pap/mz