Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Ćwiczenie z reakcji na katastrofy. Zawyły syreny

  Najnowsze

  Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plZawyły syreny

  Naruszenie strefy zakazu lotów, awaryjne sytuacje na pokładzie, w tym porwanie, katastrofy lotnicze i poszukiwanie poszkodowanych – to scenariusz tegorocznych ćwiczeń Renegade/Sarex, które potrwają do piątku. We wtorek po południu w stolicy zostały włączone syreny alarmowe.

  - Syreny zawyły ok. godz. 12.30. Słychać je było przez około pięć minut. Potem była dziesięciominutowa przerwa i zawyły ponownie - relacjonował z placu Bankowego Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

  Treningowy sygnał ogłoszenia alarmu dotyczy zagrożenia z powietrza. Został uruchomiony w ramach programu Renegade.

  - Renegade/Sarex - ćwiczenie rozgrywane w ramach wojskowego ćwiczenia Anakonda - składa się z kilku epizodów. Złożą się na nie ćwiczenie taktyczno-specjalne z elementami reagowania na zagrożenie z powietrza i – w ramach części Sarex – działania poszukiwawczo-ratownicze – powiedział PAP ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

  "Pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo"

  Jeden z epizodów zakłada, że pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo na pokładzie, zostaje uruchamiana procedura reagowania na taki incydent.

  - Podrywana jest para dyżurna (samolotów przechwytujących - PAP), która zależnie od rozwoju sytuacji, np. tego, czy z samolotem uda się nawiązać łączność, może sprowadzić samolot na lotnisko interwencyjne lub zastosować inne środki z użyciem broni włącznie – powiedział ppłk Walatek.

  Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, przewidziano uruchomienie systemu alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza.

  Na południu Polski zostanie przećwiczone działanie w razie naruszenie rejonu ograniczenia lotów przecz cywilny samolot, reagować będzie para śmigłowców; we Wrocławiu rozegra się epizod odbicia zakładników z porwanego samolotu, który wyląduje na tamtejszym lotnisku.

  Ćwiczenia także na morzu

  Sarex – część poszukiwawczo-ratownicza - zakłada m.in. katastrofę lotniczą na Wołowej Górze w okolicach Kowar (woj. dolnośląskie). W tym epizodzie wezmą udział pozoranci grający role poszkodowanych w kolizji samolotu z ziemią. Działanie w takie sytuacji przećwiczą straż pożarna, policja, wojsko, GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i wojskowe służby poszukiwawczo-ratownicze ASAR.

  W okolicach mazowieckiego Wyszogrodu służby przećwiczą działania poszukiwawcze i akcję ratowania czterech poszkodowanych osób, które do szpitala w Sochaczewie przetransportuje LPR.

  Ćwiczenia obejmują także epizody na morzu i na brzegu. W środę dojdzie do pozorowanej sytuacji awaryjnej nad Bałtykiem po katastrofie samolotu na wybrzeżu.

  Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią.

  PAP/b