Ćwiczenia służb na granicy Mazowsza. Pierwsze takie od 40 lat

Warszawa

źródło PAPSzef MSW Bartłomiej Sienkiewicz o ćwiczeniach

Pod koniec kwietnia odbędą się w Polsce największe od ponad 40 lat ćwiczenia służb mundurowych. Będzie w nich uczestniczyło ok. 2 tys. funkcjonariuszy, m.in. strażnicy graniczni, policjanci i strażacy - zapowiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

- Granice są teraz stabilne, bezpieczne, ale musimy być przygotowani na bardziej dramatyczne warianty. Chcemy przetestować pewną wewnętrzną odporność państwa polskiego na sytuacje ekstremalne - powiedział minister.

Jak wyjaśnił, w ćwiczeniach weźmie udział prawie 2 tys. funkcjonariuszy ze wszystkich służb mundurowych podległych MSW - m.in. z policji, Straży Granicznej i straży pożarnej. Scenariusz ćwiczeń jest tajemnicą.

Sienkiewicz ujawnił jednak, że odbędą się one w centralnej Polsce - na pograniczu województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Zostanie tam wyznaczona sztuczna granica, którą funkcjonariusze będą patrolować, monitorować i ochraniać.

- Chcemy zobaczyć, jak wygląda w terenie - w takiej sytuacji maksymalnie zbliżonej do realnej - koordynacja, kwestie łączności, a także logistyki. Jak by to wyglądało, gdybyśmy musieli nagle przerzucić duże siły dla ochrony porządku publicznego i polskich granic, czy do obsługi fali uchodźców - wyjaśnił Sienkiewicz.

Ostatnie takie ćwiczenia 40 lat temu

Sprawdzany ma być przepływ informacji między służbami na poszczególnych szczeblach - od podejmowania decyzji, po ich wykonanie. Szef MSW podkreślił, że takie ćwiczenia nie były przeprowadzane w Polsce od pierwszej połowy lat 70.

- W związku z tym jest to trochę historyczny moment. To będzie dość skomplikowane ćwiczenie, które mam nadzieję, pokaże nam nasze potencjalne słabości. Ćwiczenia nie są po to, żeby powiedzieć sobie, że jest świetnie. Wręcz przeciwnie, żeby pokazać co trzeba jeszcze poprawić - dodał.

Ćwiczenia rozpoczną się 23 kwietnia i mają potrwać do 25 kwietnia.

PAP/bf