Najnowsze

Cud nad Wisłą: takiego muzeum jeszcze nie widzieliście

Najnowsze


Filmy wyświetlane na trzech wielkich ekranach umieszczonych na elewacji muzeum, a w środku? Nauczymy się łamania szyfrów i rozegramy wielką bitwę na multimedialnym stole. - Budynek i ekspozycja mają być dynamiczne - zapowiada architekt Mirosław Nizio. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do najnowszych wizualizacji muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., które powstanie w Ossowie pod Wołominem.

Władze Wołomina, Zielonki i Kobyłki chcą, by muzeum powstało na setną rocznicę bitwy. W miejscu, w którym Polacy w sierpniu 1920 roku zatrzymali ofensywę bolszewików na Europę, co roku odbywają się inscenizacje walk.

Budynki jak armaty i wystawa lepsza niż w Muzeum Powstania

Budynek będą tworzyć trzy skrzydła, rozgałęziające się na kształt litery V, która nawiązuje do wiktorii nad bolszewikami. Od strony pola bitwy będą się unosić nad ziemią niczym armaty.

Wewnątrz na zwiedzających czekać będzie ekspozycja podobna do tej, jaką Mirosław Nizio zaprojektował kilka lat temu dla Muzeum Powstania Warszawskiego - szyby holograficzne i wydające dźwięki, panele dotykowe, azaraz obok militaria z epoki.

Wystawa ma być podzielona tematycznie: swoją salę będzie miał m.in. ks. Ignacy Skorupko, słynny kapelan, który zagrzewał żołnierzy do walki i zginął na polach Ossowa. W innych zakątkach muzeum nauczymy się taktyki wojennej, kryptologii (to między innymi dzięki tej nauce wygraliśmy bitwę: polscy kryptolodzy złamali bowiem rosyjskie szyfry wojskowe) i historii tamtego okresu.

Z przeszklonych budynków i przejść między nimi będzie się otwierać widok na pole bitwy. Z kolei z tarasów widokowych, które powstaną na dachach na wysokości 17 m, będzie można oglądać coroczne inscenizacje walk.

W muzeum znajdzie się też miejsce na kawiarnię, kino i czytelnię. W sądziedztwie budynku architekt chce zaaranżować sztuczne okopy, do których będzie można wejść.

Budowa obiektu ma kosztować około 60 mln zł. Do tego dochodzi kilkumilionowy koszt eksponatów. Gminy będą starać się o dofinansowanie projektu, widzą szansę m.in. we współpracy z rządem. Projektem jest zainteresowany m.in. marszałek Bronisław Komorowski.

"Mściciel" i kolejka wąskotorowa

W planach jest odtworzenie krajobrazu bitwy - są tu pozostałości po okopach i wzgórza, które były placówkami wojskowymi, np. wzgórze 617, które było siedzibą polskiego sztabu. Na terenie parku powstaną ścieżki spacerowe. Atrakcją mógłby się stać zrekonstruowany pociąg pancerny "Mściciel". Z Zielonki do pobliskiego Okuniewa mogłaby jeździć też kolejka wąskotorowa.

Na polach Ossowa mają powstać także dom kombatanta, hotel dla turystów, centrum konferencyjne, punkt informacji multimedialnej i nowy kościół. Teren pod budynek i park na pewno nie zostanie zabudowany - w tym roku objęto go planem miejscowym.

Projekt może objąć całą Polskę

Prace nad programem "Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej" trwają od 2005 roku. Wtedy Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zbytków zaproponował ochronę pola bitwy pod Ossowem przez powołanie parku kulturowego. W 2006 roku o powołanie parku postanowiły zabiegać wspólnie Wołomin i Zielonka. Następnie do projektu przystąpiła gmina Kobyłka.

Burmistrz Wołomina chce, żeby projekt stał się początkiem ogólnopolskiego programu, który upamiętni wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej i zwycięstwo Polski w 1920 roku. Planowane jest włączenie do niego co najmniej kilku miast: Nasielska, Mińska Mazowieckiego, Modlina, Radzymina, Wólki Radzymińskiej czy Warki.

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego:  | bbc/

Pozostałe wiadomości