Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Covec się odwołał, umowa z nowym wykonawcą wstrzymana

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN CNBC

GDDKiA nie podpisze umowy z wykonawcą, który miałby dokończyć budowę A2 po Chińczykach, dopóki Krajowa Izba Odwoławcza nie wyda decyzji w sprawie odwołania Covec - podaje PAP.

W poniedziałek do Izby wpłynęło odwołanie od Covec. Urząd ma 15 dni na jego rozpoznanie.

- Covec zarzuca GDDKiA wybór trybu zamówienia z wolnej ręki. Wnosi m.in. o zobowiązanie do ujawnienia kwoty wynagrodzenia z tytułu wykonania zamówienia przez Eurovię i Warbud, łączne rozpoznanie i unieważnienie umowy zawartej przez zamawiającego z Eurovią i Warbud - powiedziała AgnieszkaTrojanowska, rzeczniczka prasowa KIO.

Byliśmy na to przygotowani

- To normalna procedura. Byliśmy przygotowani na odwołanie się Covec do Krajowej Izby Odwoławczej. Czekamy na wyrok Izby. Zgodnie z prawem dopóki nie będzie wyroku, nie podpiszemy umowy z potencjalnym wykonawcą A2 - powiedziała Urszula Nelken, rzeczniczka prasowa GDDKiA.

Podkreśliła, że GDDKiA prowadzi negocjacje ws. budowy dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą.

Blokady drogi

W czwartek blokadę drogi krajowej nr 50 oraz wjazdów na budowę autostrady A2 zapowiedziały firmy dostawcze, którym chińskie konsorcjum Covec zalega z płatnościami. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował w środę, że: po zakończeniu negocjacji będzie dopiero możliwe podpisanie umowy, ale powinno to nastąpić jeszcze w lipcu.

Chiński Covec miał wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą: A - o długości 29,2 km za 754,5 mln zł oraz odcinek C - o długości 20 km za 534,5 mln zł.

Generalna Dyrekcja zrezygnowała z usług Covec po tym, jak m.in. chińska firma przestała płacić podwykonawcom. Pod koniec czerwca GDDKiA zdecydowała, że wykonawca, który ma dokończyć budowę, będzie wyłoniony w trybie negocjacji.

Według rządowych zapowiedzi droga ma być przejezdna na Euro 2012.

bf/ec