Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Coraz więcej zatruć po zjedzeniu ciasta w popularnej sieci

Warszawa

Prezes sieci kawiarni o zatruciuTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Rośnie liczba osób z zatruciem pokarmowym, które mogło spowodować zjedzenie ciasta w popularnej sieci. Jak poinformował w środę sanepid, zgłoszono już 41 przypadków zachorowań. 21 osób wciąż przebywa w szpitalach, w tym dwoje dzieci.

Jeszcze we wtorek informowaliśmy, że liczba poszkodowanych osób wynosi 31, a 17 jest hospitalizowanych. W środę rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Joanna Narożniak podała zaktualizowane dane.

Do wtorku zgłoszono 41 zachorowań, w tym 21 osób jest w szpitalach. Wśród osób przebywających w szpitalu znajduje się dwoje dzieci.

- Wstępne badania wskazują, że u dwóch pierwszych osób (w tym u dziecka) wykryto salmonellozę typu D - informuje Narożniak. Podkreśla jednak, że są to wstępne badania, a nie ostateczna diagnoza. Na nią czeka się około 7-10 dni, więc pierwsze pewne wyniki powinny być znane pod koniec tego tygodnia.

Sytuacja z zatruciami wyszła na jaw podczas długiego weekendu. Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zaczęły wówczas napływać zgłoszenia dotyczące zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ciast w lokalach Green Caffe Nero.

Podejrzane trzy ciasta

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny od razu wszczął dochodzenie w tej sprawie. "Podejrzanym i wskazanym przez osoby chore nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem niepoddanym obróbce termicznej: chałwowe, tort bezowy, ciasto zielony mech" - czytamy w komunikacie sanepidu.

Inspekcja rozpoczęła też działania mające na celu przerwanie dalszego zakażenia klientów kawiarni. Od piątku trwają kontrole w kawiarniach sieci Caffe Nero, ze szczególnym uwzględnieniem oferowanych do sprzedaży produktów, w tym ciast z kremem.

15 zakładów z nieprawidłowościami

Jak informuje sanepid, dotychczas skontrolowano 15 zakładów, w których stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie "przerwania łańcucha chłodniczego dla oferowanych produktów".

Nałożono mandaty karne na łączną kwotę 4 300 złotych. "Będzie też prowadzone postępowanie administracyjne. Ponadto w trakcie kontroli ze wszystkich zakładach, w których stwierdzono niewłaściwie przechowywane środki spożywcze, nakazano bezzwłoczne ich wycofanie z obrotu handlowego" - podaje w komunikacie Inspektor Sanitarny.

Przeprowadzono także dwie kontrole w zakładach produkującym wyroby dla sieci Green Caffe Nero. Stwierdzono uchybienia, a osobę odpowiedzialną również ukarano mandatem.

Kawiarnia wycofuje ciasta

Firma nie zamiata sprawy pod dywan. Prezes sieci zapewniał, że są w kontakcie z osobami, które się zatruły. Poinformował też o wycofaniu z oferty ciast z kremem, które mogły być ich potencjalną przyczyną zatrucia. Decyzja ta dotyczy wszystkich kawiarni w Polsce.

W poniedziałek w mediach społecznościowych prezes Adam Ringer opublikował także (w formie wideo) przeprosiny za zaistniałą sytuacją.

kw/b