Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Coraz więcej wody na stacji Powiśle

Warszawa


Do wnętrza stacji Powiśle wpłynęło około 6 tysięcy metrów sześciennych wody z piaskiem. Nie wiadomo, czy woda dalej się tam sączy - wnętrze stacji wypełniono wodą, by wyrównać ciśnienie i uchronić konstrukcję przed poważniejszymi skutkami.

Wciąż nie wiadomo, jak poważna jest sytuacja na budowie stacji Powiśle. Wykonawca centralnego odcinka II linii metra wciąż szuka odpowiedzi na pytanie, jak duży jest ubytek ziemi i gdzie dokładnie jej brakuje. Jeśli pod fundamentami tunelu Wisłostrady, może on być zamknięty przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Do awarii doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Do drążonego metodą górniczą połączenia dwóch gotowych już części stacji Powiśle najpierw zaczęła sączyć się woda, a potem osunęła się ziemia. Pracownicy zostali ewakuowani, a stacja wraz ze sprzętem - zalana.

Eksperci pracują

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz powiedział w czwartek, że wody z piaskiem na zalanej stacji jest już 6 tysięcy metrów sześciennych. Zapadła decyzja, że stacja zostanie zalana aż do poziomu wód gruntowych. - Chodzi o to, żeby się nie przelewała. Jeżeli płynie, to zabiera ze sobą materiał. Jeżeli stoi to nic się nie zmienia - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje metro.

Urzędnicy o ewentualnych opóźnieniach, czy terminie otwarcia tunelu Wisłostrady na razie nie chcą mówić. - Nikt dziś w sposób odpowiedzialny nie jest w stanie powiedzieć, ile to może potrwać - powiedział wiceprezydent. Ale dodał też: - To nie jest sytuacja, która sprzyja dotrzymaniu terminów zakończenia budowy.

- Ekipy ekspertów ze strony konsorcjum budującego II linię metra określają metody wyjścia z sytuacji. My też powołaliśmy swoich. Dopiero po wykonaniu ekspertyz będziemy mogli powiedzieć, kiedy otworzymy tunel - podsumował sytuację Wojciechowicz.

Utrudnienia trwają

Przez ponad dwa dni, ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu był również most Świętokrzyski. Urzędnicy otworzyli go jednak w czwartek po godz. 14, ale wprowadzili ograniczenia w ruchu.

ŚWIĘTOKRZYSKI OTWARTY. OGRANICZENIE DO 40 KM/H

Na czas zamknięcie tunelu Wisłostrady urzędnicy wzynaczyli tez objazdy. Zaczną obowiązywać w weekend.

TĘDY OBJEDZIEMY WISŁOSTRADĘ

Z kolei prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk poinformował, że awaria na stacji Powiśle nie ma wpływu na tempo i zakres prac na pozostałych odcinkach II linii. Dodał, że trudno powiedzieć w tej chwili, czy we wrześniu uda się uruchomić dwie kolejne tarcze, które miały drążyć tunel pod dnem Wisły. - Rozważane jest rozpoczęcie drążenia tunelu tarczami Wisła I i Wisła II od strony Dworca Wileńskiego - powiedział.

CO SIĘ STAŁO NA BUDOWIE STACJI POWIŚLE

PAP/ran/roody