Coraz bliżej wycinki 4000 drzew nad Kanałem Żerańskim

Tereny nad Kanałem Żerańskimtvnwarszawa.pl

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego przynosi kolejne niepokojące informacje. Inwestor zamierza wyciąć 4 tysiące drzew. Do tej pory mieszkańcy byli przekonani, że pod topór pójdzie "jedynie" 1800. Skąd nowa liczba?

Wiceprezydent Michał Olszewski uspokaja. – Jest wniosek o wycięcie 4 tysięcy drzew, ale on dotyczy całego Kanału Żerańskiego, a pamiętajmy że ten nie kończy się w Warszawie – powiedział.

– Wraz z panią pełnomocnik ds. zieleni podtrzymujemy, że liczba drzew przeznaczonych do wycinki na terenie naszego miasta się nie zmieniła. Jest to od 1800 do 2000. Tak wynika z dokumentacji, którą mamy ze strony Gaz-Systemu – doprecyzował wiceprezydent.

Inwestor obiecuje 5 tys. nasadzeń

Za budowę gazociągu odpowiada firma Gaz-System. Realizacja tej inwestycji od dawna budzi duże kontrowersje, związane przede wszystkim właśnie z wycinką.

Mieszkańcy Białołęki początkowo apelowali o zmianę przebiegu rury. Kiedy jednak okazało się to niemożliwe, zaczęli walczyć o jak największą liczbę nasadzeń w miejsce straconych drzew.

Ta batalia wydaje się być zakończona sukcesem. Gaz-System w oficjalnym komunikacie zapowiada, że "dokona nasadzeń zastępczych 5000 sztuk drzew określonych gatunków (lipa, klon jawor, dąb oraz gatunki biocenotyczne: grusza dzika, jabłoń dzika, głóg) na terenie dzielnicy Białołęka".

Wydaje, bo jak podkreślają mieszkańcy, drzewa te nie wrócą na miejsce wyciętych, ale do oddalonego lasu na Białołęce Dworskiej.

Przy okazji nasadzeń warto przypomnieć, że oprócz 5 tysięcy drzew, władze miasta apelowały również o dodatkowe 100 - 300 wzdłuż pasów dróg. Tego wniosku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie przyjął.

– Nie ukrywam, że trochę nas to zaskoczyło – przyznał Olszewski. – Nie zamierzamy tego jednak zostawiać i planujemy kolejne formalne wnioski w tej sprawie – dodał.

Kto odbuduje tereny nad kanałem?

Dla okolicznych mieszkańców ważne są jednak nie tylko drzewa, ale też całe zagospodarowanie terenu nad kanałem po wybudowaniu rury gazowej. I tu pojawiają się kolejne niepokojące informacje.

Gaz-System - jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl - nie chce za to odpowiadać, choć kilka miesięcy temu zaprezentował nawet wizualizacje pokazujące, jak ten teren mógłby wyglądać po zakończeniu prac. Mieszkańcy tę koncepcję przyjęli jednak z mieszanymi uczuciami, wytykając zbyt dużą ingerencję w teren (drugie bulwary, zamiast dzikiej przyrody).

Miasto wciąż liczyło jednak, że firma, po zakończonej inwestycji, odbuduje teren zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Na spotkaniu w czerwcu zapowiedziano konsultacje społeczne i podpisanie specjalnego porozumienia w tej sprawie.

Do żadnego porozumienia jednak nie doszło, pomysł konsultacji jest w zawieszeniu.

Władze ratusza zapewniają, że nie składają broni. - W ubiegłym tygodniu osobiście wystąpiłem do prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia w sprawie wznowienia rozmów na ten temat – poinformował Olszewski. – Nie odpuścimy tego. Mamy nadzieję, że inwestor razem z nami jednak podejmie prace nad zagospodarowaniem terenu – dodał.

W komunikacie przesłanym naszej redakcji inwestor zapewnia, że jest otwarty na dialog. "Chciałbym również wyjaśnić, że w zaproponowanym przez władze m.st. Warszawa porozumieniu nie było jasno sprecyzowanych zadań, które miałby realizować GAZ-SYSTEM, jak również nie było podanych terminów ich realizacji. W związku z tym nie mogliśmy podpisać dokumentu, który nie miałby mocy prawnej. Jesteśmy natomiast gotowi podpisać list intencyjny, na podstawie którego prowadzilibyśmy rozmowy" - pisze Tomasz Pietrasiński, rzecznik firmy.

Inwestor dopuszcza też konsultacje społeczne, w sprawie których wcześniej konsekwentnie zabierał stanowiska.

"Rozumiemy, że budowa gazociągu może stać się szansą na takie zagospodarowanie terenu, które będzie uwzględniało nowe pomysły i oczekiwania mieszkańców. Dlatego też chcemy, aby zakres dodatkowych prac i działań, które zostaną przeprowadzone przez GAZ-SYSTEM po zakończeniu budowy gazociągu, był przedmiotem profesjonalnie przeprowadzonych konsultacji społecznych, które pozwolą ustalić rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców Białołęki. W tym zakresie liczymy na owocną współpracę z władzami miasta" - deklaruje Pietrasiński.

Tereny nad Kanałem Żerańskim, gdzie planowana jest wycinka pod gazociąg:

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24