Co zrobić z choinką? Ratusz proponuje: oddaj do lasu

Warszawa

ShutterstockRatusz organizuje zbiórkę choinek

O czasie świąt Bożego Narodzenia przypominają już tylko prezenty i choinki, które czasami nadal ozdabiają nasze domy. Wielu mieszkańców zastanawia się, gdzie najlepiej się ich pozbyć. Stołeczny ratusz proponuje, by przekazać drzewka Lasom Miejskim do ponownego zasadzenia. Chodzi jednak tylko o choinki w doniczkach.

W tym celu zorganizowana zostanie specjalna zbiórka. W dwie następne soboty (14 i 21 stycznia) leśnicy będą odbierać niepotrzebne już choinki.

Dwa terminy

14 stycznia spotkają się z mieszkańcami w dwóch lokalizacjach. Pierwsza to parking przed wejściem do lasu Bródnowskiego (od strony zbiegu ulic Malborskiej i Kondratowicza). Druga – siedziba Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170.

Natomiast 21 stycznia choinki będą zbierane w lesie Bemowskim (w rejonie ul. Kampinowskiej, na tyłach MPO) oraz w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (przy ul. Rydzowej 1a).

Wszystkie zbiórki odbędą się w godzinach 9.00-13.00 i dotyczą wyłącznie żywych drzewek w doniczkach.

Ważna kondycja drzewka

"Zebrane choinki zostaną zasadzone podczas dogodnych warunków pogodowych" – informują miejscy urzędnicy.

Jak dodaję, szanse na przeżycie drzewek zależą od dobrej ich kondycji i od tego, jak długo przebywały w wysokiej temperaturze w mieszkaniach.

"Istotny jest również stan korzeni. Drzewka, które zostały wyhodowane w doniczkach mają dużo większą możliwość adaptacji do warunków leśnych. Leśnicy wśród zbieranych drzewek preferują świerka pospolitego" – dodają pracownicy ratusza.

Co z ciętymi choinkami?

Wielu mieszkańców ma w swoich domach drzewa żywe, ale cięte. W stojakach, a nie w doniczkach. Te można pozostawiać w przydomowych i osiedlowych altanach śmietnikowych. Jak zapowiada ratusz, będą zabierane w terminachodbioru odpadów wielkogabarytowych.

Warszawa rozbłysła na święta. Zobacz jak wyglądało rozświetlenie iluminacji:

Odpalono świąteczne iluminacje
TVN24

kw/gp