Co Ty wiesz o Warszawie?

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plPiotr Otrębski mówi o imprezie Retroring

Już w czwartek ruszają mistrzostwa varsavianistów-amatorów. Pytania, z którymi będą musieli się zmierzyć wymagają sporej wiedzy, ale też szczególnego zainteresowania stolicą. Dla internautów tvnwarszawa.pl przygotowaliśmy kilka, które pozwolą poczuć smak rywalizacji w Retroringu.

- Retroring to varsavianistyczne mistrzostwa amatorów. Impreza dedykowana osobom, które żywo interesują się Warszawą, ale samo zainteresowanie nie wystarczy. To muszą być pasjonaci, to muszą być osoby, które naprawdę świetnie znają się na mieście – przekonuje varsavianista Piotr Otrębski, współorganizator imprezy.

Pytania na ringu

Mistrzostwa zostaną rozegrane po raz czwarty. Zawodnicy spotkają się w klubokawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30, gdzie zaaranżowany zostanie ring. Odpowiadać będą na pytania serwowane przez Jarosława Zielińskiego, historyka Warszawy, przedstawicieli fundacji Warszawa1939.pl: Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego, sędziować także będą zwycięzcy pierwszej edycji i zeszłorocznej Jakub Jastrzębski i Mikołaj Węgier, a także Piotr Otrębski. O tym, jakiego typu pytania będą zadawane uczestnikom może przekonać się już każdy. Wspólnie z organizatorami przygotowaliśmy dla internautów quiz ze zdjęciami.

1) Na zdjęciu zaznaczono wyłaniający się z oddali szczyt jednej z kamienic. Proszę powiedzieć, o jaką kamienicę chodzi?

O jaką kamienicę chodzi?
Piotr Otrębski

2) Na tym zdjęciu widzimy słynne targowisko projektu Jakuba Gaya, Gościnny Dwór. Proszę podać inną popularną nazwę tego obiektu.

Proszę podać inną popularną nazwę tego obiektu
Piotr Otrębski

3) Przy jakiej ulicy wykonano to zdjęcie?

Przy jakiej ulicy wykonano to zdjęcie?
Piotr Otrębski

4) W którym roku wykonano to zdjęcie?

W którym roku wykonano to zdjęcie?
KARTA - jeden ze sponsorów Retroringu

5) Widzimy przejazd bramowy kamienicy Mroczkowskiego z ulicy Mokotowskiej. Proszę określić rodzaj bruku, widocznego na zdjęciu.

Proszę określić rodzaj bruku, widocznego na zdjęciu
Piotr Otrębski

Zgodnie z obietnicą podajemy poprawne odpowiedzi:

1) Gebethnera i Wolfa2) Wielopole3) ulica Królewska4) 19705) bruk drewniany

Retroring rozpocznie się w czwartek 14 listopada. Będzie odbywał się co tydzień o godz. 19.30. Finał zaplanowano na 5 grudnia. Organizatorzy zapraszają również publiczność, która będzie mogła odkrywać Warszawę i dopingować zawodników.

ran/b