Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Co dzieje się z odłowionymi ptakami? Ekopatrol w akcji

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plStrażnicy wypuścili ptaki

Są wyposażone w specjalistyczny sprzęt i zapewniają bezpieczny transport ptaków, ssaków i gadów. Trzy nowe auta warte 250 tys. zł do przewozu zwierząt odłowionych na terenie miasta trafiły właśnie do floty straży miejskiej. Funkcjonariusze zaprezentowali działanie sprzętu i aut dziennikarzom.

Pieniądze na pojazdy przeznaczyło miasto. Każdy jest wyposażony w wydzieloną część przewozową.

Chwytaki, sieci, transportery

"Jest wyposażona w odrębny system wentylacji, klimatyzację i oświetlenie. Możliwość utrzymania odpowiedniego stanu czystości gwarantuje zabezpieczenie ścian radiowozów specjalnym tworzywem. Na wyposażeniu znajdują się też chwytaki, sieci weterynaryjne oraz transportery dla zwierząt" – informuje urząd miasta.

To kolejny zakup specjalistycznych radiowozów. W 2011 i 2013 r. strażnikom z ekopatrolu przekazano pięć pojazdów, na których zakup przeznaczono blisko 420 tys. zł. Obecnie wraz z trzema nowymi samochodami funkcjonariusze  będą dysponowali 12 radiowozami.

W skali roku straż miejska otrzymuje ponad 30 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt. Tylko strażnicy z Ekopatrolu w 2014 roku przeprowadzili ponad 16 tys. interwencji i odłowili ponad 8,6 tys. zwierząt. W bieżącym roku do września podjęli już ponad 11 tys. interwencji i odłowili ok. 6,5 tys. zwierząt.

Wypuszczają do naturalnego środowiska

"Odłowione przez strażników zwierzęta bardzo często wymagają dalszej specjalistycznej pomocy. Trafiają do schroniska, lecznic weterynaryjnych i specjalistycznych ośrodków. Coraz częściej przewożone są właśnie do miejskiego ogrodu zoologicznego. W tym roku trafiło tu już blisko 2300 zwierząt" – podaje urząd miasta.

Po okresie rehabilitacji strażnicy miejscy odbierają ptaki i wypuszczają je do naturalnego środowiska.

Prezentacja auta i sprzętu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran