Co dalej z Teatrem Żydowskim? Sprawa w zawieszeniu

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plCo dalej z teatrem?

Zapowiedzią kolejnej tury negocjacji zakończyło się w środę pierwsze spotkanie władz Warszawy z właścicielami gmachu i terenu, na którym mieści się Teatr Żydowski. Scena jest zamknięta od 9 czerwca z powodu złego stanu budynku.

- Rozpoczęły się rozmowy zespołu, który powołała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dziś odbyło się pierwsze spotkanie; żadnych wiążących, konkretnych ustaleń nie było. Prowadzone będą dalsze rozmowy - zapowiedziała na środowym spotkaniu z mediami pełnomocniczka dyrekcji ds. inwestycji w Teatrze Żydowskim Dorota Flinker.

"Jest nadzieja"

Dodała, że zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak poprosił o "uściślenie i uaktualnienie oferty, jaką firma Ghelamco (właściciel budynku - red.) złożyła w sprawie budowy Teatru".- Konieczne byśmy rozmawiali o konkretach. I tyle na dziś. Ale jesteśmy zadowoleni, że doszło do rozmów. To daje nadzieję, że coś dobrego z nich wyniknie. Uczestniczymy w tych spotkaniach raczej w roli widza – są to rozmowy przede wszystkim między miastem a firmą Ghelamco, właścicielem terenu i budynku – powiedziała Flinker.Przyznała także, że jeśli będzie to konieczne, teatr przeniesie się do tymczasowej lokalizacji, wskazanej w wyniku prowadzonych rozmów. - Marzymy, by teatr normalnie grał dalej. Najważniejsze, żeby od nowego sezonu ruszyć z repertuarem. To jest bezsprzecznie najważniejsze – zaznaczyła.

O komentarz poprosiliśmy ratusz. - Właściciel nieruchomości podtrzymał chęć realizacji inwestycji w tym miejscu zgodnie z porozumieniem, to znaczy wraz z siedzibą teatru. Konkluzja jest taka, że teraz przygotuje warianty, jak podczas realizacji miałaby działać scena - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Kolejne spotkanie władz Warszawy z przedstawicielami firmy Ghelamco zapowiedziano na przyszły tydzień.

Planują biurowiec

Teatr Żydowski wynajmuje siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany deweloperskie zakładają zburzenie budynku i wybudowanie w jego miejscu biurowca, a także sceny Teatru. Przedstawiciele Teatru przekonują jednak, że na mocy porozumienia, podpisanego w 2014 roku, przyszłość teatru została zabezpieczona; miał pozostać w swojej siedzibie do czasu powstania nowej.Placówka została zamknięta na początku czerwca. Decyzję tę właściciel budynku tłumaczył złym stanem technicznym obiektu oraz zagrożeniem dla życia i zdrowia przebywających w nim ludzi. Nakaz zamknięcia wydał 30 maja Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego decyzja została wstrzymana 4 czerwca przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał, że nie ma niebezpieczeństwa zawalenia.Członkowie zarządu Ghelamco przekonywali jednak, że to właściciel obiektu ponosi odpowiedzialność karną, gdyby komuś w budynku stała się krzywda. Zarzucali dyrekcji teatru nieodpowiedzialność i narażanie widowni na niebezpieczeństwo. Wśród zagrożeń wymieniano m.in. brak systemu oddymiania, zły stan dróg ewakuacyjnych, groźbę zawalenia się schodów, zły stan drewnianego sufitu, zawilgocenia piwnic.Ostatnie spektakle "Skrzypka na dachu", zaplanowane na 9, 10, 11 i 12 czerwca, aktorzy Teatru Żydowskiego zagrali w plenerze, na placu Grzybowskim.

KAMERA TVNWARSZAWA.PL TOWARZYSZYŁA TYM WYSTĘPOM:

"Skrzypek na dachu zagrany" na Placu Grzybowskim
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Główne zdjęcie: Jacek Turczyk / PAP

PAP/ran/mś