Co dalej z domkami fińskimi? Spacer, dyskusja, konsultacje

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plRuszają konsultacje społeczne

W sobotę ruszają konsultacje społeczne dotyczące przyszłości osiedla domków fińskich na Jazdowie. Historię osiedla uczestnicy będą mogli poznać podczas spaceru z przewodnikiem, a wizję ich przyszłości podczas konferencji.

Jak zapowiada urząd miasta, proces konsultacji będzie wyjątkowy. Składa się z trzech etapów: diagnozy, przygotowania społecznej koncepcji zagospodarowania terenu Jazdowa oraz podsumowania. Po raz pierwszy w stolicy wykorzystywane zostaną warsztaty partycypacyjne.

- Konsultacje społeczne mają szansę być przełomem w dotychczasowej debacie o losach osiedla domków fińskich. Wreszcie to mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mogą wypowiedzieć się, jak widzą przyszłość Jazdowa – cieszy się Andrzej Górz ze Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów.

Jak dodaje, jest szansa, że uwagi mieszkańców "mają szansę być wzięte pod uwagę przy tworzeniu planu miejscowego".

Najpierw spacer i konferencja…

Konsultację rozpoczną się w sobotę od spaceru z przewodnikiem po terenie Osiedla Jazdów (zbiórka o godz. 10.00, na rogu ul. Pięknej i ul. Jazdów).

Tego samego dnia, po spacerze odbędzie się konferencja historyczno-informacyjna. Będą poruszane m.in. tematy dotyczące historii, dotychczasowych koncepcji zagospodarowania, przyrody i stanu obecnego osiedla. Konferencja odbędzie się w godz. 11.00 – 15.00, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, przy ul. Jazdów 1.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

…potem spotkania w grupach roboczych

Następnym etapem konsultacji będą cykle spotkań w sześciu grupach roboczych, w których wezmą udział obecni użytkownicy osiedla, mieszkańcy Warszawy, eksperci (m.in. architekci, urbaniści, naukowcy, radni, urzędnicy) oraz potencjalni nowi gospodarze.

- Wypracowane w tych grupach koncepcje zostaną przedyskutowane podczas spotkań, w których uczestniczyć będą przedstawiciele każdej z grup roboczych. Równolegle, od samego początku konsultacji, zainteresowane osoby będą mogły przekazywać swoje opinie za pomocą poczty elektronicznej lub w formie papierowej – podała Agnieszka Kłąb, z biura prasowego ratusza.

Planowane jest również powołanie grupy roboczej ds. tymczasowego wykorzystania domków fińskich. Jej zadaniem byłoby rozwiązywanie bieżących problemów oraz wypracowanie zasad ich przejściowego użytkowania. W skład tej grupy mają wejść przedstawiciele miasta i strony społecznej.

Kilka miesięcy konsultowania

Konsultacje potrwają co najmniej do końca października. Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji będą zamieszczane na Platformie Internetowej Konsultacji Społecznych.

Część domków została już rozebrana:

Rozbiórka domku fińskiego
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Pamiątka po czasach odbudowy

Osiedle domków fińskich ciągnące się po obu stronach ulicy Jazdów to obecnie miejsce unikatowe. To ostanie z kilku podobnych, jakie powstawały tuż po wojnie w kilku punktach miasta. Domki montowano z drewnianych prefabrykatów, które Warszawa dostała w darze od rządu radzieckiego. Do Związku Radzieckiego trafiły w ramach fińskich reparacji wojennych i stąd pochodzi ich popularna nazwa.

W 1945 roku w domkach na Jazdowie mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m. in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta.

Na Jazdowie przetrwało 29 fińskich domków. Oprócz tego jeden znajduje się na tyłach Sejmu, a dwa na Polu Mokotowskim.

b/par