Co czeka Pole Mokotowskie? Ruszają konsultacje

Warszawa

Mateusz Szmeler / tvnwarszawa.plJaka będzie przyszłość Pola Mokotowskiego?

Ratusz postanowił zapytać mieszkańców, jak powinno zostać zagospodarowane całe Pole Mokotowskie. Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę na terenie parku. Później zorganizowane zostaną między innymi warsztaty.

Wraz ze zbliżającym się latem, mieszkańcy coraz chętniej spotykają się na polu. Teraz oprócz wypoczynku i relaksu, będą mieli okazję wypowiedzieć się na temat przyszłości tego terenu.

Jak ma być zagospodarowane?

"Plan konsultacji społecznych dotyczących Pola Mokotowskiego powstał w wyniku uzgodnień pomiędzy przedstawicielami m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych – w tym z dwoma komisjami dialogu społecznego, a także wnioskodawcami konsultacji. Konsultacje społeczne będą składały się z trzech elementów" – wyjaśnia urząd miasta.

Pierwszy to zrozumienie, co dzieje się w poszczególnych częściach parku i jak jest oceniany przez mieszkańców. Obserwacje na terenie pola już prowadzą psychologowie środowiskowi.

Później przyjdzie czas na rozmowę na temat Pola Mokotowskiego i funkcji, jakie powinny być realizowane na jego terenie. "Chcemy zebrać od mieszkańców pomysły na to, jak zagospodarowane ma być pole, a w szczególności, jakie funkcje mają być na nim realizowane lub obecne. Warszawiacy będą mogli wypowiedzieć się m.in. na temat swoich potrzeb oraz pomysłów na zagospodarowanie poszczególnych części parku" – zapewnia ratusz.

Rozmowy z ekspertami

Jak już pisaliśmy dwa miesiące temu, konsultacje miały rozpocząć się 26 kwietnia w Dzień Ziemi. Wówczas urzędnicy przekonywali, że chcą poznać opinię mieszkańców, zwłaszcza w kwestii zagospodarowania terenu po dawnej bazie MPO i utworzeniu po jego północnej stronie, pomiędzy ulicą Wawelską, Czubatki i ścieżką Kapuścińskiego, wybiegu dla psów.

Dlaczego tego terminu nie dotrzymano? - Pojawiały się propozycje od różnych organizacji, więc wspólnie ze stroną społeczną dopracowaliśmy plan konsultacji i będzie bardziej kompleksowy. Będzie teraz dotyczył całego Pola Mokotowskiego - zapewnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Urząd informuje, że konsultacje rozpoczną się w niedzielę 14 czerwca podczas "Dnia Otwartego". O godzinie 15, przed głównym wejściem do Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213) odbędą się dwa 1,5-godzinne spotkania panelowe.

Pierwszy (od godz. 15.00 do 16.30) – będzie poświęcony roli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kształtowaniu przestrzeni publicznych. Drugi panel (od godz. 17.00 do 18.30) – będzie dotyczył współczesnych trendów w projektowaniu przestrzeni publicznych terenów parkowych, z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych.

Czterech ekspertów w swoich dziedzinach będzie dyskutowało między sobą, a mieszkańcy będą mogli zadawać pytania.

Zaplanowano również trzy warsztaty kreatywne – pierwszy z nich odbędzie się w sobotę 20 czerwca. "W parku działać będzie również terenowy punkt konsultacyjny. Będzie go można spotkać na w różnych częściach Pola Mokotowskiego w niedzielę, 21 czerwca. Warszawiacy będą mieli również możliwość zgłoszenia swoich uwag za pomocą Internetu. Więcej szczegółów już wkrótce na tej stronie" – zapewniają urzędnicy.

Ostatni etap konsultacji odbędzie się w okresie jesienią. Będą to warsztaty projektowe - ich celem będzie szczegółowe rozmieszczenie funkcji (z I etapu konsultacji) i przełożenie ich na poszczególne projekty.

- Później ocenimy, w którą stronę idziemy, jeżeli chodzi o proponowane zmiany - zaznacza Agnieszka Kłąb.

ran