Najnowsze

Cmentarz Powstańców Warszawy zabytkiem

Najnowsze

mwkz.plCmentarz Powstańców Warszawy

Cmentarz Powstańców Warszawy znalazł się w rejestrze zabytków. - Decyzja zapadła ze względu na jego wartość historyczną. To miejsce pochówku żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego - przypominają urzędnicy z biura mazowieckiego konserwatora zabytków.

Cmentarz został założony w 1946 r. Pogrzebani są na nim żołnierze polscy Kampanii Wrześniowej 1939 r. i walk o stolicę, ale także Żydzi rozstrzeliwani przez hitlerowców w latach 1939-43 na terenach ówczesnego stadionu "Skra" przy ul. Okopowej oraz więźniowie Pawiaka.

Cmenatrz był mocno zaniedbany

Wprawdzie nekropolia została założona w 1946 r., ale budowę ukończono w 1960 r. Wcześniej, przez 14 lat była mocno zaniedbana. "Na kwaterach mogił zbiorowych nie było żadnych tablic i symboli upamiętniających ofiary. Obowiązywał całkowity zakaz wystawiania pomników czy symbolicznych krzyży, a służba cmentarna zobowiązana była do usuwania i niszczenia ich" – przypomina Agnieszka Żukowska, rzeczniczka mazowieckiego konserwatora zabytków W 2004 roku, od strony ulicy Wolskiej ustawiono kamienny blok informujący o Cmentarzu Powstańców Warszawy 1944 roku.

ran/ec

Źródło zdjęcia głównego: mwkz.pl

Pozostałe wiadomości