Ciężarówki na cenzurowanym. Do patroli policji i ITD dołącza ZDM

Warszawa

ZDMZDM przeprowadzi kontrole

- Jako zarządca drogi mamy prawo kontrolować wjeżdżające do miasta ciężarówki - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. ZDM poinformował właśnie, że jego pracownicy dołączą do patroli policyjnych i Inspekcji Transportu Drogowego, które sprawdzają czy samochody ciężarowe nie są przeładowane.

- ITD oraz policja działają na terenie całej Polski. Wystąpiliśmy z inicjatywą, żeby przeprowadzać więcej kontroli w Warszawie. Dlatego Rada Warszawy zdecydowała, że takie zadanie zostanie dodane do naszego zakresu obowiązków. Pozwoliło to na zakup sprzętu i przeszkolenie ludzi - wyjaśnia Pieńkos.

O planach drogowców pisaliśmy już w maju. Ważeniem ciężarówek zajmować się będą specjalnie przeszkolone zespoły, które zostaną wyposażone w zestawy przenośnych wag samochodowych.

Sprawdzenie ciężarówek odbywać się będzie w przeznaczonych do tego miejscach. Między innymi przy ulicach: Łopuszańskiej, Przyczółkowej, Wóycickiego, Połczyńskiej i w alei Krakowskiej.

Policjanci będą mogli jednak zatrzymać samochody ciężarowe na dowolnej ulicy i skierować je do jednego z punktów kontroli.

Kiedy okaże się, że ciężarówka przekracza dopuszczalną masę, kontrolujący będą mogli nałożyć karę administracyjną na przewoźnika.

- W wysokości od 500 złotych do 15 tysięcy zł. Dodatkowo policja będzie karać kierowców mandatami za ewentualne wykroczenia - precyzuje Pieńkos.

Dopuszczalny nacisk na pojedynczą oś napędową pojazdów jest narzucony przez przepisy prawa. Na krajowych drogach publicznych wynosi maksymalnie 11,5 tony. W przypadku dróg wojewódzkich i powiatowych w granicach stolicy jest to osiem ton. W przypadku przekroczenia tej normy nakładana jest kara.

"Ciężarówki niszczą drogi"

"Przeładowane ciężarówki niszczą nasze drogi – jeden taki pojazd może uszkodzić nawierzchnię bardziej, niż wszystkie pojazdy osobowe jadące tą ulicą w ciągu tygodnia. Ograniczając to zjawisko oszczędzamy na remontach, a zebrane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na inwestycje" - pisze w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich.

Na terenie całego miasta obowiązuje strefa ograniczeń w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Wprowadzona została w 2006 roku. Jak podaje ZDM, codziennie do Warszawy wjeżdża i wyjeżdża blisko 800 tys. pojazdów.

md