Cięcia w komunikacji miejskiej: ratusz ujawnia, ile zabraknie

Warszawa

Maciej Wężyk/ tvnwarszawa.plSzczegółowy plan oszczędności będzie znany w kwietniu

Prawie 200 milionów złotych mniej niż w 2012 roku wyda w tym roku Warszawa na komunikację miejską. Ratusz ujawnił właśnie szczegóły cięć.

Planowane przez miast oszczędności opiewają na kwotę 190 mln złotych. Zarząd Transportu Miejskiego chce przeznaczyć mniej pieniędzy na przewozy realizowane przez Miejskie Zakłady Autobusowe (51,9 mln), przewoźników prywatnych (9,6 mln), Tramwaje Warszawskie (50,3 mln), Szybką Kolej Miejską (11 mln) i innych przewoźników kolejowych (38,1 mln) oraz Metro Warszawskie (29,1 mln).

Liczby te ujawnił wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w odpowiedzi na interpelację radnego Jarosława Krajewskiego z PiS. Mniej pieniędzy może oznaczać likwidację bądź ograniczenie kursowania niektórych linii autobusowych, tramwajowych czy kolejowych.

Robią przymiarki

W odpowiedzi na interpelację radnego wiceprezydent Wojciechowicz podkreślił, że w Zarządzie Transportu Miejskiego trwają przymiarki m.in. do tego, które kursy linii zlikwidować bądź ograniczyć.

Szczegółowy plan oszczędnościowy ma być przedstawiony w kwietniu.

Metro jeździ rzadziej

Pierwsze ograniczenia w kursowaniu pojawiły się już w metrze. Ze zmniejszoną częstotliwością podziemna kolejka kursuje między godzinami szczytu oraz między godziną 21: 00 a 23:00. Mniej kursów jest również w weekendy.

Do czerwca będą utrzymane nocne kursy metra w weekendy. Co dalej - na razie nie wiadomo.

Zamrozili pieniądze

Pod koniec ubiegłego roku Rada Warszawy uchwaliła budżet na 2013 rok. "Zamrożono" 360 mln złotych, z czego aż 190 mln pochodzi z transportu publicznego.

Warszawa w 2013 roku na transport publiczny planuje przeznaczyć 2,1 mld złotych. Dla porównania w Krakowie to kwota 428 mln złotych, w Poznaniu 386 mln, w Łodzi 378 mln, a we Wrocławiu 324 mln złotych.

bf/roody