Chory żyje z pluskwami, w brudzie, bez wody. Robactwo atakuje sąsiadów

Warszawa

Pluskwy na Pradze PołudnieUWAGA! TVN
wideo 2/3

Mieszkańcy jednej z kamienic na Grochowie zauważyli na ciele ślady pogryzień. Wkrótce okazało się, że to pogryzły ich pluskwy, a źródłem plagi jest mieszkanie socjalne zajmowane przez starszego mężczyznę. To, co sąsiadki zobaczyły po wejściu do środka, zmroziło im krew w żyłach. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

- Cała ściana jest w plamach, tak jakby ktoś palcem rozgniatał. Pluskwy. On chodzi czwarty dzień w tej samej koszuli, gdzie widać, jak on sobie zabijał te pluskwy - mówi jedna z kobiet, które zdecydowały się zainterweniować w sprawie sąsiada.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ

Syna ma tylko "teoretycznie"

Dodaje, że mężczyzna żyje bez łazienki, nie ma gdzie załatwiać potrzeb fizjologicznych, dlatego robi to w mieszkaniu. - Jest to porozkładane w pojemnikach, reklamówkach. On nie ma możliwości umycia się, nawet gdyby bardzo chciał. Nawet nie może sobie zagotować szklanki wody, bo wody nie ma, nie ma lodówki, nie ma czajnika. Po prostu nie ma nic - opowiada.

- Tutaj są dzieci, tutaj są rodziny, tu mieszkają naprawdę normalni ludzie, a nie tylko sama patologia - zaznacza inna kobieta.

Żyjący w strasznych warunkach mężczyzna to pan Bogdan, który pracował kiedyś w Biurze Studiów i Projektów Łączności. Przygotowywał projekty inżynieryjne. Dziś utrzymuje się ze skromnej emerytury. Z poprzedniego mieszkania - na Ursynowie - został wyrzucony, bo nie płacił czynszu. Jak twierdzi, nie posiada bliskich, a syna ma tylko "teoretycznie". - Praktycznie nie mam. Nie chce ze mną się widywać, nie chce mnie znać - przyznaje mężczyzna. Jak twierdzi, dzieje się tak dlatego, że po rozwodzie wysłał syna do matki, która była alkoholiczką. - Teraz rozumiem, że źle zrobiłem, a chciałem bardzo dobrze - twierdzi.

"Swędzące ugryzienia"

W czasie wizyty dziennikarza "Uwagi!" Bogdan Bendowski przyznaje, że "umywalka gdzieś zniknęła", a on myje w mieszkaniu tylko ręce, pocierając o siebie opuszkami palców. - A już żeby cały pod prysznic wejść, nie ma - rozkłada ręce. Pokazuje też liczne ślady po rozgniecionych na ścianie pluskwach. - Ile tego było? Ho ho ho! - wspomina.

To właśnie robaki są największym problemem dla sąsiadów mężczyzny. - Pluskwy od pana Bogdana zaczęły się rozprzestrzeniać po innych mieszkaniach - mówi sąsiadka. Inna kobieta pokazuje ślady po ugryzieniach na swoim ciele. - To są takie swędzące ugryzienia - opisuje.

Jak się okazuje, na korytarzu znajduje się wspólna toaleta, z której powinien korzystać także pan Bogdan. Mężczyzna przyznaje, że dostał kiedyś klucz do toalety, ale razem ze wszystkimi innymi po prostu go zgubił.

- On nie wie, jaki jest dzień, on nie wie, która godzina, czy to jest noc, czy to jest rano - wylicza jedna z sąsiadek. Mężczyzna nie pamięta, od kiedy mieszka w bloku, ani jak często przychodzi do niego opiekunka. - Notuję sobie w kalendarzu, jaki dzień jest, albo wychodzę, pytam się ludzi, albo wsiadam w tramwaj i patrzę na kasowniku, jaka data jest - przyznaje mężczyzna.

Jak twierdzi, fatalny stan, w jakim było mieszkanie, spowodowane jest "skołowaniem i roztrzęsieniem". - Ja z panem rozmawiam i się muszę zastanawiać, bo ja nie kojarzę. Dopiero za chwilę, jak się w mózgu poukłada, to dopiero mogę coś powiedzieć - mówi. Przyznaje, że jest wykończony psychicznie i trzeba go leczyć.

"Pracownicy wykazują się empatią"

Niedawno jedna z sąsiadek wezwała do pana Bogdana pogotowie. W czasie pobytu w szpitalu lekarze rozpoznali u niego niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze i stan po udarze mózgu. Sąsiadki - zbulwersowane też fatalnymi warunkami, w jakich żyje mężczyzna - zgłosiły sprawę do Ośrodka Pomocy Społecznej. Po ich interwencji, placówka zleciła uprzątnięcie mieszkania i dezynsekcję.

Gdy próbujemy dowiedzieć się, dlaczego pan Bogdan mieszka w tak fatalnych warunkach i niemal zjadają go robaki, dziennikarz "Uwagi!" słyszy od Zuzanny Grabusińskiej, dyrektorki OPS na Pradze Południe, że "używa niewłaściwych wyrazów".

- Oceniam pracę pracowników socjalnych bardzo dobrze - informuje urzędniczka, a gdy słyszy kolejne pytania o bardzo zły stan mieszkania oskarża: - To jest nieprawda. Pan kłamie. To mieszkanie jest okresowo sprzątane.

- Oświadczam, że pracownicy socjalni wykazują się bardzo dużą empatią, zrozumieniem i w sposób właściwy realizują swoją pracę - podsumowuje urzędniczka.

Mateusz Sadowski, UWAGA! TVN /kz/b/jb