Chińczycy uregulują zaległe płatności. A2 uratowana?

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. TVN Warszawa

Ministerstwo Infrastruktury dogadało się z chińskim konsorcjum, które buduje część autostrady A2. Firma COVEC zapowiedziała, że uregulują wszystkie płatności do 30 maja.

Chińskie konsorcjum COVEC do 30 maja ureguluje płatności wobec wykonawców A2 - podała stacja TVN24. Firma buduje dwa odcinki autostrady ze Strykowa pod Łodzią do Konotopy na rogatkach Warszawy.

Najpierw pieniądzeNiektórzy z podwykonawców przerwali pracę. Skarżą się na zaległości w płatnościach ze strony chińskiego konsorcjum. Podwykonawcy zapowiadają, że nie wrócą, dopóki pieniądze nie pojawią się na ich kontach.Mimo tego urzędnicy są dobrego zdania. – Firma COVEC oświadcza, że autostrada na Euro 2012 będzie gotowa – mówi w rozmowie z dziennikarzem TVN24 wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.Chińskie konsorcjum we wrześniu 2009 roku Covec wygrał przetarg i otrzymał zlecenie na budowę dwóch odcinków autostrady o łącznej długości 49,2 kilometrów. Kontrakt zdobyło oferując cenę o połowę niższą, niż tzw. ślepy kosztorys przygotowany przez GDDKiA. Już wtedy polscy budowlańcy twierdzili, że jest za taką kwotę inwestycji nie da się wykonać. Posądzano też Chińczyków o dumping, by wejść na rynek w Unii Europejskiej.TVN24/ran