Chemik na czele UW. "To będą 4 ambitne lata"

Warszawa

Mirosław Kaźmierczak /Uniwersytet Warszawskiprof

Niespodzianki nie było. Profesor Marcin Pałys został wybrany rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Szefem największej i najlepszej polskiej uczelni pozostanie do 2016 roku.

W środowym głosowaniu wzięło udział 309 elektorów. Za kandydaturą prof. Marcina Pałysa opowiedziało się 209. Drugi z kandydatów, prof. Marek Wąsowicz uzyskał 95 głosów. 5 głosów było nieważnych.

- Bardzo się cieszę. To dla mnie niezwykły moment – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników prof. Marcin Pałys. Podziękował elektorom za zaufanie, a konkurentom za pozytywną kampanię. – To będą cztery ambitne lata – podsumował wystąpienie zdaniem, które było hasłem przewodnim jego kampanii.

A numer jego 44

Marcin Pałys jest specjalistą od chemii nieorganicznej i fizycznej. Zajmuje się m.in. zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w chemii. Od 2008 roku jest prorektorem UW ds. rozwoju i polityki finansowej. Wcześniej był m.in. prodziekanem Wydziału Chemii. Od początku kampanii był postrzegany, jako lider rywalizacji o zaszczytne stanowisko.

9 maja odbędzie się spotkanie, na którym rektor-elekt zaprezentuje kandydatów na prorektorów. Będą to prawdopodobnie dotychczasowi prorektorzy: prof. Marty Kicińskia-Habior i prof. Tadeusz Tomaszewski, a także dziekan Wydziału Zarządzania prof. Alojzy Nowak. Już w trakcie kampanii prof. Pałys zadeklarował chęć współpracy z tymi właśnie osobami.

Oficjalnie przejmie nowe obowiązki 1 września. Będzie 44. rektorem w niemal 200-letniej historii uczelni.

Ścisła dominacja

W ostatnim ćwierćwieczu "umysły ścisłe" zdominowały rektorskie wybory na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnim rektorem-humanistą był prof. Henryk Samsonowicz, który piastował to stanowisko w latach 1980-82. Potem na czele uczelni stawało troje fizyków, dwóch biologów i jeden ekonomista.

Także w środę swojego rektora wybrała społeczność Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szefem uczelni został prof. Marek Krawczyk i będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku.

Piotr Bakalarski