"Chcielibyśmy, aby przejezdność mostu została przywrócona w tym roku"

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plWiceprezydent Jacek Wojciechowicz mówi o spalonym moście

Projekt mostu Łazienkowskiego ma powstać do 31 marca - zapowiedział w czwartek Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialny na inwestycje. Ratusz poinformował też o dalszych planach dotyczących odbudowy przeprawy po pożarze. - Chcielibyśmy, aby przejezdność mostu została przywrócona jeszcze w tym roku - określił wiceprezydent.

Wojciechowicz o terminach poinformował na sesji rady miasta. Dodał, że wykonawca odbudowy zostanie wybrany z wolnej ręki, "co pozwoli na przyspieszenie prac remontowych".

Wiceprezydent dodał, że do końca marca powinien być gotowy projekt odbudowy mostu. - Jeżeli chodzi o projektanta jesteśmy już w trakcie bardzo zaawansowanych rozmów. Ten projekt ma być skończony 31 marca - powiedział Wojciechowicz.

Wojciechowicz powiedział, że obecnie na moście prowadzone są prace, które "zmierzają w kierunku demontażu konstrukcji stalowej". - Wykonawca powinien z początkiem kwietnia wejść na most i rozpocząć swoje prace. Chcielibyśmy, aby przejezdność mostu została przywrócona jeszcze w tym roku" - powiedział Wojciechowicz.

Wiceprezydent przypomniał, że po pierwszych oględzinach mostu, wydawało się, że jego konstrukcja nie ucierpiała w wyniku pożaru. Jednak po zbadaniu pierwszych próbek okazało się, że konstrukcja uległa uszkodzeniu i najlepszą metodą naprawy mostu będzie wymiana całej konstrukcji stalowej. W dobrym stanie pozostały podpory mostu.

W środę drogowcy rozpoczęli przygotowania do rozbiórki - usuwanie metalowych barierek i krawężników.

RZĄD DOŁOŻY DO MOSTU - CZYTAJ WIĘCEJ.

CZYTAJ TAKŻE O SCENARIUSZU ODBUDOWY MOSTU.

Pożar w walentynki

Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło późnym popołudniem 14 lutego. Z ogniem walczyło przez 12 godzin prawie 150 strażaków. Początkowo wydawało się, że konstrukcja mostu nie ucierpiała, ale eksperci szybko określili, że zniszczenia są poważniejsze.

Rząd pomoże finansowo w odbudowie mostu
TVN24

ran/PAP//lulu