Chcieli wywieźć dzieło sztuki. Zatrzymani na lotnisku

Warszawa

KASFunkcjonariusze skonfiskowali obraz

Mazowieccy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili na Lotnisku Chopina wywóz do USA obrazu autorstwa amerykańskiej malarki Charmion von Wiegand, urodzonej pod koniec XIX wieku. Zadeklarowana wartość obrazu - 3,5 tys dolarów, czyli ponad 13 tys. zł - była według funkcjonariuszy dziesięciokrotnie zaniżona.

Jak poinformowano w komunikacie, zatrzymany obraz to olejna praca na płótnie autorstwa Charmion von Wiegand, wybitnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki kierunku w sztuce zwanego De Stijl, rozwijającego się w latach 20. XX wieku. Zgodnie z notowaniami z portalu Artprice, w 2007 r. dwa obrazy autorki zostały sprzedane za kwotę powyżej 79 tysięcy euro każdy, w domu aukcyjnym Christie's.

Na wywóz dzieł o takiej wartości wymagane są pozwolenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Należy pamiętać, że za wywóz za granicę bez pozwolenia zabytków, które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, bądź kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch - powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Postępowanie karno-skarbowe w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.

Czytaj także o "Gęsiarce", która wróciła do Pałacu Prezydenckiego:

Ruszył proces ws. kradzieży obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii PrezydentaTVN24
wideo 2/3

PAP/kz/pm