Chcieli robić paradę i Dzień Różnorodności. Ratusz powiedział "nie"

[object Object]
Ruszyła Parada RównościTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Stowarzyszenie Lambda zaproponowało władzom miasta, że wraz z Paradą Równości zorganizuje Warszawski Dzień Różnorodności. Oferta została odrzucona, choć innej nie było. - Czy miasto nadal nie jest gotowe na Paradę Równości? - pytają działacze Lambdy.

Warszawski Dzień Różnorodności to impreza, która odbywa się w stolicy od trzech lat. Jej organizator wybierany jest przez ratusz w konkursie. W poprzednich dwóch edycjach zwyciężyło stowarzyszenie Lambda, które złożyło ofertę wraz z Fundacją Odpowiedzialnego Biznesu.

- Celem wydarzenia jest przybliżenie sytuacji osób należących do różnych grup mniejszościowych zamieszkujących Warszawę. Udział biorą w nim organizacje działające na rzecz osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, nieheteroseksualnych, transpłciowych, osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, różnym kolorze skóry, wyznaniu czy światopoglądzie - wylicza Marta Turska z Lambdy Warszawa.

Połączenie z Paradą Równości

Działacze organizacji przyznają, że w poprzednich edycjach impreza miała dość ograniczony zasięg (wzięło w niej udział około 1300 osób). Chcieli to poprawić i uznali, że połączą siły z Fundacją Wolontariat Równości, która organizuje paradę. - Połączenie miało sprawić, że przekaz, że Warszawa jest otwarta i różnorodna, dotrze nie do 1300, a do 30 000 osób - mówi Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości.

Obydwie organizacje złożyły w ratuszu wspólną ofertę na organizację Dnia Różnorodności i spotkały się z odmową. "Uzasadnienia jeszcze nie podano" - czytamy w oświadczeniu Lambdy, której działacze nie kryją zaskoczenia decyzją urzędu.

- Miasto miało okazję dotrzeć z przekazem o tym, że jest otwarte i różnorodne do większej niż kiedykolwiek grupy osób, ale z nieznanych dla nas przyczyn nie zdecydowało się na współpracę - mówi Julia Maciocha. - W związku z tym Warszawski Dzień Różnorodności nie odbędzie się tym roku - dodaje.

Ratusz odrzuca ofertę

Karolina Malczyk z Centrum Komunikacji Społecznej potwierdza, że oferta Lambdy i Fundacji Wolontariat Równości została odrzucona, mimo że była jedyną propozycją.

- Nawet jeśli oferta jest jedna, to nie znaczy, że zapewnia należyte wykonanie zleconego zadania i otrzyma wsparcie finansowe - oświadczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl. - Komisja złożona osób z Komisji Dialogu Społecznego i urzędników przeanalizowała tę ofertę i uznała, że nie będzie jej rekomendować - dodała.

O powodach takiej decyzji mówić na razie jednak nie może. Tłumaczy, że najpierw odpowiednie zarządzenie w tej sprawie musi podpisać prezydent Warszawy. Dokument ostatecznie potwierdzi też rekomendację komisji. - Bardzo rzadko się zdarza, by prezydent nie zaakceptowała zdania komisji - przyznaje Malczyk i dodaje, że zarządzenie ma się pojawić już w najbliższych dniach.

Urzędniczka informuje, że taka jest procedura. Po podpisaniu decyzji przez Hannę Gronkiewicz-Waltz uzasadnienie zostanie przesłane też działaczom Lambdy, którzy złożyli już odpowiedni wniosek o jego wydanie.

Pytana, czy sama widzi jakieś przeciwwskazania, by Warszawski Dzień Różnorodności organizować w dniu Parady Równości przyznaje jedynie: - Tych imprez, które się odbywają w tym dniu w pobliżu Pałacu [Kultury i Nauki - red.] jest kilka. To są duże imprezy. Komisja o tym też dyskutowała. I tylko tyle mogę na razie powiedzieć.

Kiedy pytamy, czy wobec odrzucenia jedynej oferty impreza w ogóle się odbędzie, odpowiada: - Zależy mi na organizacji tego warszawskiego wydarzenia. O jego formie i założeniach porozmawiamy raz jeszcze na posiedzeniu Komisji Dialogu Społecznego.

Parada przed siedzibą PiS

Sama Parada Równości odbędzie się w Warszawie już 3 czerwca. Jej uczestniczy wyruszą spod PKP Warszawa Śródmieście, dalej pójdą do placu Zawiszy, następnie Koszykową obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości, do placu Konstytucji i Marszałkowską do placu Defilad.

Tam zorganizowane będzie Miasteczko Równości, a nim namioty organizacji pozarządowych. Wieczorem zaplanowano zabawę taneczną.

kw/r/jb

Pozostałe wiadomości