Chciał dzielnicowych oddziałów obrony. Radny PiS prezesem spółki zbrojeniowej

Warszawa

TVN24Radny Marek Borkowski

Marek Borowski, radny PiS z Pragi Południe został nowym prezesem państwowej spółki CENREX, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

O zmianach w zarządach spółki poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. W spółce CENREX odwołano prezesa Andrzeja Nałęcza i wiceprezesa Stanisława Marciszewskiego.

Nowym szefem zarządu został Marek Borkowski, znany radny Pragi Południe.

Radny z Pragi Południe

Borkowski jest dzielnicowym radnym już trzecią kadencję. Jak informuje na swojej internetowej, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim i Wydział Prawa w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości. Oprócz tego, skończył Studium Bezpieczeństwa Narodowego oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej.

"Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel akademicki. Obecnie zajmuję się pozyskiwaniem funduszy europejskich, głównie dla szkół wyższych i jednostek naukowo badawczych, jak również doradztwem w zakresie zarządzania i marketingu" – czytamy w oficjalnym dossier.

Powołania na nowe stanowisko komentować nie chce. – Po wszelkie informacje w tej sprawie odsyłam bezpośrednio do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – ucina.

Proponował militarne szkolenia

O militarnych zainteresowaniach Borkowskiego mieszkańcy mieli okazję przekonać się przy okazji budżetu partycypacyjnego. Dwa lata temu radny zaproponował powołanie specjalnego oddziału obrony terytorialnej. Jego uczestnicy (30 mieszkańców lub mieszkanek dzielnicy) mieliby przejść szkolenie z walki wręcz, strzelania z broni ostrej i pierwszej pomocy.

Oddziały miały zostać stworzone na podobieństwo amerykańskiej Gwardii Narodowej, pod nadzorem władz lokalnych. Projektu nie udało się jednak zrealizować. – Został odrzucony na etapie weryfikacji w dzielnicy. Uznano, że obrona terytorialna nie jest kompetencją dzielnicy – mówił wówczas Borkowski.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TEGO PROJEKTU

Czym sobie zasłużył?

Co zdecydowało o wyborze Borkowskiego na stanowisko prezesa i w jakim trybie go powołano? Z takimi pytaniami zgłosiliśmy się Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Czekamy na odpowiedź.

CENREX to spółka zapewniająca uzbrojenie i wyposażenie dla jednostek wojskowych, policji i służb specjalnych. Zarówno w Polsce, jak i za granicą. "Dostarczamy najbardziej zaawansowane wyposażenie, zapewniające wysoką skuteczność, mobilność i zdolność przetrwania" – czytamy na stronie firmy.

Jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy ponad 60 spółek.

O ZMIANACH W POLSKIEJ GRUPIE ZBROJENIOWEJ CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

Materiał Faktów TVN o Polskiej Grupie Zbrojeniowej i Bartłomieju Misiewiczu
Fakty TVN

kw/b