"Chcemy waszej krwi". Taksówkarze robią zbiórkę

Warszawa

archiwum TVN24Brakuje ujemnych grup krwi

Okres wakacji oznacza problemy dla banków krwi. Do ratowania życia brakuje głównie ujemnych grup. Warszawscy taksówkarze chcą pomóc i organizują zbiórkę w centrum miasta.

O zbiórce powinformował internauta tvnwarszawa.pl. Na naszym portalu umieścił artykuł:

Zbiórkę potwierdza Hubert Mioduszewski ze Zwiazku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz".

Gdzie oddać krew?

- Od godziny 9.30 do 14.00 będzie można oddać krew przy Dworcu Centralnym - mówi. - Bus przeznaczony do jej oddawania będzie dobrze widoczny od strony ul. Emilii Plater - zapewnia.

Jak dodaje, zbiórkę organizują zwięzek zawodowy i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we współpracy ze stołecznym Ratuszem.

- To pierwsza taka akcja. Mam nadzieję, że nie ostatnia - komentuje Mioduszewski.

Związek w popularnym portalu społecznościowym zajawia zbiórkę hasłem "Chcemy Waszej krwi!."

Brakuje krwi z minusem

- Problem z brakiem krwi wraca regularnie każdego lata, dotyczy całej Polski, a wręcz całego świata. Zagraniczne delegacje, które nas odwiedzają, mówią nam o podobnych kłopotach. Sezon wakacyjny i przerwa w działalności szkół i uczelni znacznie uszczuplają grupę krwiodawców – tłumaczy Marzena Przybysz z warszawskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zwykle największy problem jest z najrzadszymi grupami krwi, czyli tymi oznaczonymi minusem (ma je tylko ok. 15 procent ludzi).

Okresowo może brakować różnych grup krwi, ale w takich wypadkach z pomocą przychodzą inne ośrodki. – Wymieniamy się między sobą zapasami – dodaje Przybysz.

Topnieją zapasy krwi. W Poznaniu sytuacja krytyczna - czytaj więcej na tvn24.pl.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informuje, jak przygotować się do oddania krwi. Przed oddaniem krwi należy: - w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);

- być wyspanym;

- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem);

- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe;

- ograniczyć palenie papierosów;

- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki;

- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu !!!

Więcej informacji o krwiodawstwie na stronie RCKiK w Warszawie.

mz