"Chcemy spotkać ojca świętego i przeżywać wiarę"

Warszawa

TVN24Pielgrzymi jadą do Krakowa

Pielgrzymi wyruszają z Warszawy na Światowe Dnia Młodzieży do Krakowa. Na Dworcu Wschodnim, z którego odjechał pociąg specjalny zabierający tysiąc osób, wiernym towarzyszyła kamera TVN24.

Po godz. 8 pielgrzymi z różnych stron świata stawili się na dworcu. Niektórzy się bawili, inni mieli ze sobą flagi. W rozmowie z reporterem TVN24 przyznawali, że cieszą się z wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży.

- Chcemy spotkać Ojca Świętego, poznać nowych ludzi i razem przeżywać wiarę – mówiła jedna z uczestniczek przed wyjazdem.

Tysiąc pielgrzymów

Około tysiąc zagranicznych pielgrzymów odjechało w poniedziałek rano specjalnym pociągiem z Warszawy Wschodniej na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Wśród nich były osoby m.in. z Filipin i z Indonezji. Planowany przyjazd pociągu do Krakowa to ok. 11.30.W dniach 25-31 lipca Koleje Mazowieckie - w uzgodnieniu z mazowieckimi diecezjami – zorganizowały przejazdy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.- Na obsługę ŚDM i na transport młodzieży z Warszawy i Mazowsza do Krakowa uruchamiamy 19 dodatkowych pociągów. Zawieziemy blisko 20 tys. osób - poinformował PAP Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Polacy zadowoleni

Już 26 lipca rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i okolicznych miastach, a potrwają do 31 lipca. Od 27 lipca weźmie w nich udział papież Franciszek. Na zlecenie "Faktów" TVN oraz TVN24 Millward Brown zapytała Polaków, jak oceniają fakt, że ŚDM odbędą się w naszym kraju. Aż 84 proc Polaków wyraża zadowolenie z tego powodu, a 8 proc. Polaków jest odmiennego zdania. Pozostali ankietowani – 8 proc. – nie ma zdania na ten temat.

Pielgrzymi ze 187 krajów

Najważniejszym gościem Światowych Dni Młodzieży będzie papież Franciszek.

Główne zdjęcie: Rafał Guz / PAP

ran,PAP/mś