"Chcemy chleba i pracy"

Warszawa

| Fakty Onlinefot

Około 100 osób uczestniczyło w wiecu przed siedzibą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie z okazji obchodzonego 1 maja Święta Pracy, podała PAP. W tym roku OPZZ zrezygnował z dorocznego pochodu ze względu na beatyfikację Jana Pawła II. Relację z manifestacji zamieścił na swoim profilu TO3, Reporter 24.

Szef OPZZ Jan Guz podkreślił, że tego dnia związki chcą wspólnie zamanifestować i przypomniećrządzącym o podstawowych prawach pracowniczych.

- Od 120 lat ten dzień jest dla nas najważniejszy. Myślę, że ci wszyscy, którzy dzisiaj przepychają się do pierwszych ław przy ołtarzach będą także pamiętali o tym, co głosił wielki Polak, dziś błogosławiony – powiedział podczas spotkania Guz.

Jego zdaniem w Polsce brakuje dialogu społecznego. - Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, bez dialogu i porozumienia. To jest najlepszy moment, żeby ten budżet skonsultować ze społeczeństwem. Jeśli oni dziś nie chcą rozmawiać, to coś ukrywają. Przyjaciele, piep... ten budżet, te słupki i te deklaracje, i tak one nie mają większego znaczenia. Chcemy chleba i pracy - zwrócił się do zgromadzonych szef OPZZ.

"Więcej samoorganizacji"

Sławomir Broniarz, szef ZNP wchodzącego w skład OPZZ mówi o potrzebie większej społecznej samoorganizacji.

- Gdzie są ci bezrobotni zatrudnieni na umowy śmieciowe, poszukujący pracy absolwenci szkół wyższych i niezadowolone pielęgniarki? Gdzie są ci wszyscy, którzy potrafią codziennie narzekać i liczą na to, że związki zawodowe za nich to wszystko zrobią. Jeżeli w dalszym ciągu nie potrafimy się zjednoczyć, nie potrafimy walczyć o swoje prawa, to nie oczekujmy litości ze strony rządzących - mówił Broniarz.

Hasło tegorocznych obchodów 1 maja "Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" jest nawiązaniem do polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca. Związkowcy postulują potrzebę zmian w polskim prawie pracy tak, aby było ono zbliżone do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej.

Złożyli kwiaty

Przed wiecem przedstawiciele organizacji i partii lewicowych złożyli kwiaty m.in. pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej. Co roku upamiętnia się w ten sposób bojowników o wolność Polski, więzionych w murach Cytadeli w latach 1834-1918.

1 maja – święto międzynarodowe

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 r., który został brutalnie stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki pracy i płacy.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto. W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

PAP/aq/par