Chce zamienić Skłodowską na Północny. Przyjdzie na otwarcie

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plW sobotę otwarcie mostu

Choć nowy most ma już oficjalną nazwę, białołęcki radny nie ustaje w wysiłkach aby ją zmienić. Wojciech Tumasz chce wykorzystać uroczystość otwarcia przeprawy na zbiórkę podpisów pod projektem uchwały zamieniającej Skłodowską na Północny.

Huczne otwarcie nowego mostu zaplanowano na sobotę. Będzie można wziąć udział w zabawie "Tablica Mendelejewa", we flashmobie z Egurrola Dance Studio i powitać sąsiada z drugiego brzegu.

CZYTAJ WIĘCEJ O IMPREZIE

Ale nadarzy się także okazja, by zaprotestować przeciwko nadanej przez radnych pod koniec ubiegłego roku nazwie most Marii Skłodowskiej-Curie.

500 podpisów w 3 miesiące

Ten happening organizuje Wojciech Tumasz, radny Białołęki, który nie ustaje w walce o nadanie przeprawie nazwy most Północny (używanej przez mieszkańców Warszawy). Już w grudniu zapowiadał, że zamierza zbierać podpisy pod projektem uchwały kierowanej do Rady Warszawy o zmianę nazwy mostu Marii Skłodowskiej-Curie na most Północny.

- Przez ostatnie 3 miesiące udało mi się zebrać ok. 500 podpisów wśród znajomych i poprzez inne osoby, które pobierały uchwałę z mojej strony, aby następnie propagować ją wśród swoich znajomych i finalnie dostarczyć do mnie listy podpisów - mówi Tumasz.

Planuje jednak zebrać ich aż 15 tysięcy, żeby sprawą ewentualnej zmiany nazwy zajęła się rada miasta. - Idzie powolutku - przyznaje radny. - Ale trzeba wyjść do ludzi i w sobotę będzie okazja - dodaje.

Rozstawi stolik

Tumasz zamierza rozstawić stolik i zachęcać warszawiaków do podpisywania się pod propozycją zmiany nazwy. - Stanie prawdopodobnie w okolicach ul. Myśliborskiej, albo przy moście od strony Białołęki - wyjaśnia Tumasz. I zapowiada, że na miejscu zjawi się około południa.

Można sie spodziewać, że chętnych do złożenia podpiosu będzie sporo. 80 procent z ponad 7000 osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez ratusz uznało, że nowa przeprawa przez Wisłę powinna się nazywać po prostu - most Północny. Tylko 15 procent głosujących opowiedziało się za nazwą most im. Skłodowskiej-Curie.

Formularz z projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy mostu można pobrać również w internecie.

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości