Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Chcą wyeksponować kości prehistorycznego ssaka na stacji metra

Najnowsze


Odnalezione na budowie stacji metra na Woli szczątki mamuta lub słonia leśnego budzą coraz większe zainteresowanie. Powstał pomysł, by wyeksponować je na przystanku podziemnej kolejki.

Kości prehistorycznego ssaka odkryto w grudniu ubiegłego roku na budowie stacji II linii metra Płocka na Woli. Archeolodzy oceniają, że znalezisko może mieć nawet 120 tysięcy lat. Wciąż prowadzone są badania, które mają doprecyzować gatunek zwierzęta. Według ekspertów był to mamut lub słoń leśny.

Na pomysł wyeksponowania szczątek wpadli Maria Pawlak i Piotr Hummel z organizacji WAWstep.

"Chcielibyśmy przekonać zarząd metra oraz władze miasta do wyeksponowania szczątków mamuta na samej stacji, przy której zostały znalezione. Jeżeli pokazanie oryginalnych szczątków nie byłoby możliwe, dobrym pomysłem mogłoby być stworzenie kopii (odlewów) lub innej formy artystycznej (płaskorzeźby), bądź instalacji multimedialnej" - czytamy w petycji.

Petycję wsparł Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. Zwrócił się do Metra Warszawskiego z prośbą o realizację pomysłu.

- Podobne ekspozycje funkcjonują na wielu stacjach metra na całym świecie i niejednokrotnie są one atrakcjami turystycznymi danego miasta. Realizacja takiej instalacji na stacji metra Płocka to doskonały element promocji nie tylko dzielnicy, ale również całej Warszawy – przekonuje Strzałkowski.

Petycję można podpisywać do 17 lutego.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NIETYPOWYM ODKRYCIU:

Szczątki dużego ssaka na budowie metraMetro Warszawskie
wideo 2/3

pk/ran

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie