Chcą wybudować pałac na Krakowskim Przedmieściu

Warszawa

| Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Gage Skidmorefot. materiały promocyjne

Czy Pałac Karasia powróci na Krakowskie Przedmieście w okolice pomnika Kopernika? Tego chcą spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości, na której przed laty stał budynek, a obecnie znajduje się parking - pisze "Gazeta Stołeczna".

Od strony Krakowskiego Przedmieścia miałby powstać obiekt o trzech-czterech kondygnacjach, który wysokością i kształtem stromych dachów ma przypominać właśnie Pałac Karasia. Od strony ul. Karasia budynki mogą mieć siedem kondygnacji.

Wypełnić wyrwęPrzez środek terenu ma przechodzić pasaż pod szklanym dachem, a pod ziemią trzykondygnacyjny parking. Na parterach mają znaleźć się eleganckie sklepy. Taki w każdym razie jest pomysł pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Architekci uzyskali już w mieście warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na wypełnieniu wyrwy u wylotu pomnika Kopernika.Jak pisze gazeta do 1913 r. stał tam klasycystyczny pałac, wzniesiony w latach 1769-72 dla stronnika królewskiego Kazimierza Karasia. W międzyczasie był rezydencją, czynszówką, aż w końcu go rozebrano, by zwolnić działkę pod nowy budynek. Wkrótce wybuchła I wojna światowa, a z inwestycji nic nie wyszło.

Do sprzedaży w przyszłym rokuJeszcze w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego odtworzyć pałac chciała Polska Akademia Nauk. Okazało się jednak, że plany blokują roszczenia jednego ze spadkobierców. Pojawili się też inni: dwie rodziny - mieszkające za granicą krewni represjonowanego w czasach stalinowskich oficera AK.Co prawda nie mogą się już ubiegać o zwrot, ale mają za to prawo do pierwszeństwa zakupu działek po wywoławczej cenie. - Wystąpiłem w ubiegłym roku z wnioskiem do Biura Gospodarki Nieruchomościami o przeznaczenie tych działek na przetarg, ale procedury są bardzo powolne i trudno powiedzieć kiedy to będzie możliwe. Dlatego zwróciłem się także do rady dzielnicy i burmistrza o wsparcie - oznajmia mec. Andrzej Muszyński, reprezentujący rodziny spadkobierców.Na łamach gazety ratusz zapewnia, że działki, o których mowa mają być wydzielone i przygotowane do sprzedaży w połowie przyszłego roku.ran/par