Chcą wybudować noclegownię dla homoseksualistów

Warszawa

TVN24Z noclegowni korzystałyby między innymi osoby homoseksualne

W Warszawie może powstać pierwsze w Polsce schronisko dla przedstawicieli mniejszości seksualnych – informuje"Rzeczpospolita".

Ma ono liczyć 150 miejsc dla osób LGBT czyli lesbijek, gejów, bi- i transseksualistów. Ośrodek ma być ze względów bezpieczeństwa monitorowany, a pracownik socjalny będzie pomagał w znalezieniu pracy. Nocleg i skromne posiłki byłby bezpłatne.

Skąd pomysł na ośrodek? Jak tłumaczy Yga Kostrzewa z Lambda Warszawa, ujawnienie orientacji seksualnej często skutkuje konfliktem z rodziną. To powoduje, że trzeba opuścić miejsce zamieszkania.

- Bardzo często na nasz telefon zaufania dzwonią osoby, które nie mają się gdzie podziać. Także, zapotrzebowanie na taki ośrodek jest bardzo duży - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Kostrzewa.

Ośrodki takie działają na całym świecie.

Dofinansowanie z Islandii i Norwegii

Koszt stworzenia ośrodka w Warszawie ma wynieść 350 tys. zł. Środki na ten cel uzyskane mają być w ramach programu "Obywatele dla demokracji", finansowanego z środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Projekt Lambdy Warszawa przeszedł do drugiego etapu. Ostateczna lista projektów przyjętych do realizacji ma być znana w sierpniu.

Proponowana lokalizacja ośrodka jest tajna. Pomysłodawcy boją się ewentualnych protestów okolicznych mieszkańców.

bf/PAP