Chcą wielkiego Jezusa na bloku. Bródno będzie jak Świebodzin?

Warszawa

Marcin Gula, tvnwarszawa.plJezus miałby powstać na tym bloku

Jeden z bloków na Bródnie może wkrótce zamienić się w gigantyczną figurę Jezusa. Autorem koncepcji jest znany artysta Paweł Althamer. Pomysł spodobał się okolicznym seniorom. O sprawie poinformował portal targowek.info.

Chodzi o mrówkowiec przy Chodeckiej 10, przy skrzyżowaniu z Kondratowicza. Projekt zakłada, że na dachu wieżowca stanęłaby głowa, która w połączeniu z bryłą budynku, tworzyłaby sylwetkę Jezusa. Po bokach miałyby zostać dobudowane rozłożone ręce, a na elewacji zostałyby wymalowane szaty.

Paweł Althamer naszkicował projekt
Youtube

Świebodzińskie inspiracje

Paweł Althamer przedstawił swój projekt podczas spotkania Zarządu Związku Emerytów i Rencistów z Targówka. Artysta zrobił szkic figury i opowiedział o pomyśle. Film ze spotkania trafił do internetu.

Artysta nie ukrywa na nim, że zainspirował go 36-metrowy pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie autorstwa Mirosława Pateckiego.

- Mówię uczciwie, że to nie z poczucia humoru wyrósł ten pomysł, tylko autentycznej fascynacji tym co wyrzeźbił pan Patecki, z tego fenomenu, z tych ciągłych waśni na temat gigantomanii katolików - tłumaczył Althamer. - Przecież zanim narodził się katolicyzm, powstały wielkie rzeźby i nie zawsze miały charakter religijny. Wynikały one z fascynacji pracy ze skalą, często odnosiły się do fenomenu ciała ludzkiego. Pojawiały się na przestrzeni kultur od zarania. W całej historii podoba mi się także to, że wiele z nich owiana jest tajemnicą – opowiadał.

Bródnowska rzeźba była niższa od tej ze Świebodzina o ok. 6 metrów.

30-dniowa próba Jezusa

Pomysł szybko zyskał aprobatę seniorów biorących udział w spotkaniu. - Ludziom to by się na pewno podobał, większości, tylko czy spółdzielnia się zgodzi - zastanawiała się jedna z pań.

Paweł Althamer zaproponował, aby emeryci zapytali o opinię sąsiadów. Rzeźba miałaby zostać zainstalowanana na próbę, na miesiąc. O jej dalszym losie mieliby zadecydować mieszkańcy dzielnicy.

Prawie jak Central Park

Althamer był inicjatorem stworzenia Parku Rzeźby na Bródnie. Miejsce zyskało zarówno uznanie krytyków sztuki, jak i sympatię okolicznych mieszkańców. Park bywa niekiedy nazywany bródnowskim Central Parkiem.

Ostatnio wzbogacił się o złotego Anioła Stróża. Cały czas można w nim podziwiać także prace współczesnych artystów z Polski, Danii, Szkocji, a nawet Tajlandii i Mali. W ubiegłym roku odsłonięto tam wielki napis "Bródno" z cegieł. Stylem ma on nawiązywać do znanego napisu "Hollywood".

ij/b

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
TVN 24