Chcą posterunku policji na bulwarach. "Wzrasta poziom zagrożenia"

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRadni chcą posterunku policji na bulwarach

Radni Śródmieścia chcą, by na bulwarach wiślanych powstały czasowe posterunki policji i straży miejskiej. Przekonują, że wraz z coraz większym zainteresowaniem nadwiślańskim terenami, wzrasta poziom zagrożeń i uciążliwości dla mieszkańców.

W czwartek wieczorem radni Śródmieścia przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia na bulwarach wiślanych posterunków policji i straży miejskiej. "Za" było 18 samorządowców, jeden wstrzymał się od głosu.

"Wzrasta poziom zagrożenia"

"Z roku na rok, w okresie od maja do września, jesteśmy świadkami coraz większego zainteresowania warszawiaków i turystów spędzaniem wolnego czasu nad brzegami Wisły" – podkreślają w przyjętym stanowisku.

"Jednak należy zauważyć, że wraz ze wzrostem popularności tego rejonu Śródmieścia, wzrasta poziom zagrożeń i uciążliwości dla lokatorów okolicznych budynków, a w szczególności położonych w rejonie przyrzecza Czerniakowa, Solca i Powiśla" – dodają.

MIESZKAŃCY MUSZĄ CZEKAĆ NA NOWE BULWARY WIŚLANE POMIĘDZY UL. BOLEŚĆ A REJONEM CENTRUM NAUKI KOPERNIK. INWESTYCJA JEST OPÓŹNIONA O ROK - CZYTAJ WIĘCEJ

Samorządowcy podkreślają: mieszkańcy oczekują, że władze dzielnicy zapewnią im właściwe warunki odpoczynku w godzinach nocnych, a także bezpieczeństwo na okolicznych ulicach.

"Dlatego też Rada Dzielnicy Śródmieścia m. st. Warszawy stoi na stanowisku, iż w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa i ładu konieczne jest utworzenie w okresie letnim czasowego posterunku policji i straży miejskiej na bulwarach wiślanych" – zaznaczają w przyjętym stanowisku.

Alkohol nad Wisłą - można pić czy nie?

Jednym z gorących tematów dotyczących bezpieczeństwa nad Wisłą jest sprawa picia alkoholu.

Zrobiło się o tym głośno dzięki mężczyźnie, który fotografował i nagrywał pijących, a potem wzywał policję - czytaj więcej.

Przy okazji powróciło pytanie, czy bulwary na lewym brzegu i tereny zielone na prawym podpadają pod ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Sprawa nie jest jednoznaczna, bo ustawa zabrania spożywania alkoholu "na ulicach, placach i w parkach".

Gdzie zatem można dostać mandat za picie? - dopytywaliśmy w ubiegłym roku straż miejską.

Według funkcjonariuszy, tylko na lewobrzeżnych bulwarach - czytaj więcej na ten temat.

Później na zamówienie ratusza powstała opinia prawna, wg której można spożywać alkohol na bulwarach. Nie zgodzili się z nią funkcjonariusze. Nadal karzą mandatami.

Gdzie nad Wisłą nie można pić alkoholu?
tvnwarszawa.pl
Niżniak: interweniujemy tylko wtedy, gdy mamy pewność
tvnwarszawa.pl

ran/lulu