Chcą odnowić neon "Kino Ochota"

Warszawa

Róża PawlickaPozostałość po neonie Kina Ochota

Mieszkańcy Ochoty chcą odrestaurować kolejny historyczny neon z ich dzielnicy. Rozpoczęli już zbieranie funduszy na odnowienie dawnej reklamy "Kino Ochota".

Neon, a w zasadzie resztki jego stalowej konstrukcji, jest własnością Muzeum Neonu i można go oglądać przy Mińskiej 25.

- Naszym celem będzie nie tylko naprawienie neonu, lecz także ponowne umieszczenie go na dachu budynku dawnego Kina Ochota. Wspólnymi siłami Muzeum Neonu, mieszkańców Ochoty i władz dzielnicy - mówi Róża Pawlicka, koordynatorka akcji.

Jak dodaje, koszty rewitalizacji neonu to minimum kilkanaście tysięcy złotych, dlatego otwarto konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze. - Ponadto w wielu ochockich kawiarniach będą ustawione specjalne puszki na pieniądze - dodaje Pawlicka.

Społecznicy są dobrej myśli, bo wcześniej, dzięki ofiarności mieszkańców i sponsorów, udało się odnowić dwa inne ochockie neony: biblioteki publicznej i baru mlecznego Biedronka.

Neon w muzeum

Pierwszy z nich cieszy oczy przechodniów w swoim historycznym miejscu, na ścianie budynku na ul. Grójeckiej 81/87, a drugi do 9 grudnia będzie można podziwiać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (w dawnym meblowym Emilia) w ramach festiwalu Warszawa W Budowie. Potem neon Biedronki wróci do muzeum przy ul. Mińskiej 25.

Numer konta: 46 2490 0005 0000 4600 3442 0727 Fundacja „Neon” ul. Raszei 6/4 01-410 Warszawa

bf/b