Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Chcą odbudować tęczę. "Konstrukcja jest stabilna"

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plTęcza ma być odbudowana

Konstrukcja spalonej tęczy jest stabilna, a jej zwolennicy chcą odtworzyć artystyczną instalację. W środę wieczorem planują spotkać się na pl. Zbawiciela

.- Chcemy wesprzeć akcję odbudowy tęczy ze złości na wandalizm - mówi Irena Mrozek, która wymyśliła całą akcję. Pod hasłem "Cała Warszawa naprawia tęczę" zbiera głosy poparcia dla odtworzenia instalacji.

- Konstrukcja jest stabilna. To stalowy szkielet. Inżynier stwierdził, że nikomu nie zagraża. Chcielibyśmy odtworzyć spalone kwiaty, ale czekamy jeszcze na informację od ubezpieczyciela i z urzędu miasta, z jakimi pozwoleniami, by się to wiązało - zaznacza Magdalena Mich z Instytutu Adama Mickiewicza, na którego zlecenie powstała instalacja.

"Uwaga tęcza"Instytut może liczyć na wsparcie internautów. W środę wieczorem jest planowana akcja na placu Zbawiciela. "Z wpiętym - jakimkolwiek - kwiatem, czy to w klapę, czy we włosy, każdy będzie miał szansę wypowiedzieć się do kamery, czemu chce przywrócenia tęczy, co w niej jest takiego fajnego i czemu Warszawa z tęczą jest lepsza" – brzmi wpis na portalu społecznościowym Facebook.

Będzie można też spotkać się z artystką, która instalację stworzyła.

Podłożył ogieńTęcza została podpalona w nocy z piątku na sobotę, około godz. 2.00 przez pijanego mężczyznę. Oblał konstrukcję łatwopalną substancją i podłożył ogień. Został zatrzymany, teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Spłonęła tęcza na pl. Zbawiciela
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Tęcza na pl. Zbawiciela to instalacja autorstwa Julity Wójcik. Składa się ze stalowej konstrukcji i tysięcy sztucznych kwiatów. Wcześniej stała przed siedzibą parlamentu europejskiego.

ran/par